Godziny pracyPoniedziałek - Sobota 06:00 - 21:00DojazdFiltrowa 30/24, 02-080 Warszawa

Terapia Par: jak działa i jak się do niej przygotować?

18 lipca 2022
terapia_par_infografika.jpg

Terapia Par: jak działa i jak się do niej przygotować?

 

Dlaczego pary mają spory emocjonalne? 

Wszystkie pary doświadczają mniejszych lub większych konfliktów. Według doradców małżeńskich i rodzinnych, pary często mają nieporozumienia, które pozostają nierozwiązane i zamiecione pod dywan. Najczęściej wiele kłótni kończy się frustracją lub prowadzi do kolejnej kłótni. Często te sprzeczki mają zwykle te same wzorce, w tym przyczyny i konsekwencje. W tym poście przyjrzymy się tym schematom i zaoferujemy wskazówki, których możesz użyć, aby wzmocnić swój związek, a także cenne informacje na temat terapii par.

Czy Ty i Twój partner lub partnerka kłócicie się? Co powoduje napięcie w związkach?

Najczęstsze tematy kłótni par to:

  • Czas wolny (gdzie zjeść, jakie filmy obejrzeć itp.)
  • Finanse
  • Prace domowe
  • Fizyczna intymność
  • Obowiązki i problemy związane z dalszą rodziną
  • Dzieci lub bycie rodzicami
  • Kariera
  • Chrapanie i inne nawyki związane ze spaniem
  • Przeszłe związki

Nawet proste codzienne czynności mogą wywołać napięcie w relacji. Lecz w wielu przypadkach pary kłócą się o kwestie na większą skalę, takie jak zdrada, utrata zaufania i inne toksyczne zachowania.

Czy pary powinny iść razem na terapię z powodu konfliktów?

Jeśli Ty Twój partner lub partnerka doświadczacie ciągłego konfliktu, terapia par lub małżeństwa może być cennym wsparciem dla Waszego związku, aby pomóc Wam wspólnie poruszać się po emocjach. Terapia relacji może dostarczyć odpowiedzi na najpilniejsze pytania i wątpliwości. Dobrą wiadomością jest to, że wielu parom udało się wzmocnić swoje relacje i ogólną satysfakcję ze związku — Ty też możesz tego dokonać. Wszystko czego potrzebujesz to odpowiednie narzędzia i realne cele. Zaczniemy od przyjrzenia się niektórym podstawom i podejściom terapii par.

Poradnictwo dla par: podstawa komunikacji

Co robią pary w terapii? Zamiast skupiać się na pomniejszych problemach, pary mogą skoncentrować się na lepszej komunikacji, gdy w trakcie trwania związku pojawiają się nieporozumienia. Praktykuj aktywne słuchanie: naprawdę słuchaj tego, co Twój partner lub partnerka ma do powiedzenia i daj jej przestrzeń do wyrażania swoich myśli. W gorączce może być trudno o obiektywność, ale nauka omawiania myśli i uczuć jest nieocenioną podstawą zdrowszego związku. Poradnictwo w terapii par może pomóc w stworzeniu tego fundamentu.

Poznaj problemy

Znajomość własnych problemów obejmuje Was oraz zidentyfikowanie powtarzających się wzorców w Waszych kłótniach. Czy stresowały Cię comiesięczne rachunki lub problemy zdrowotne? Czy macie spory dotyczące tego, jak wychowywać Wasze dzieci? Czy czujesz przytłoczenie innymi obowiązkami rodzinnymi? Cokolwiek się dzieje, porozmawiajcie, aby dokładnie zrozumieć, na czym oboje stoicie w kluczowych sprawach w swoim gospodarstwie domowym.

Trzymaj się bieżących trudności emocjonalnych

Może być Wam trudno nie zrobić góry z kretowiska. Kiedy pojawia się spór, pomyśl o obecnej sytuacji i jej przyczynie. Nie podawaj nieistotnych informacji, które mogłyby wywołać jeszcze większe napięcie. Staraj się praktykować uczciwość i nie popadać w poczucie winy, przywołując minione sprawy. Powstrzymaj się od mówienia takich rzeczy jak „zawsze to robisz” lub „to się zdarzało za każdym razem wcześniej”.

Znajdź obszary zdrowego porozumienia

Chociaż zgadzanie w celu uniknięcia kłótni nie jest najlepszą strategią, określenie miejsca, w którym ta zgoda istnieje w trakcie kłótni, może być pomocne i konstruktywne. Załóżmy na przykład, że para nie zgadza się odnośnie tego czy ich córka powinna uczyć się w domu. Zamiast się kłócić jedna z osób mogłaby powiedzieć: „Wiem, że oboje cenimy edukację i chcemy tego, co jest najlepsze dla naszego dziecka. Teraz stwórzmy listę zalet i wad każdej opcji, abyśmy mogli znaleźć najlepszą rozwiązanie”. Uznanie obszaru porozumienia stwarza poczucie sojuszu, co zwiększa prawdopodobieństwo znalezienia kompromisu podczas wspólnych rozmów.

Wejdź w buty drugiej osoby

Przejrzyj swoje wartości, myśli, przekonania i inne integralne części siebie. Gdzie pasują do Was obojga, a gdzie są różne? Odmienne wartości mogą być prawdziwą przyczyną Waszego sporu – pomaga to wiele zrozumieć. Możesz też rozpoznać, że prawdziwą przyczyną kłótni jest poczucie, że Twój partner_ka ma mniejszą kontrolę niż Ty, co przyczyniło się do eskalacji kłótni. Chociaż kontrolowanie innych ludzi nie jest zdrowym sposobem działania, próba zrozumienia kłótni z perspektywy drugiej osoby pomoże Ci podejść do sytuacji z większą empatią.

„Licencjonowany terapeuta pomoże Wam nie tylko rozwiązać bezpośredni problem w związku, ale także stworzy długotrwałe rozwiązania, które pomogą w komunikacji, interakcji i okazaniu miłości obojgu partnerom_kom w całym związku”.

Czy terapia par może pogorszyć sytuację?

Dwoje ludzi nie dogaduje się we wszystkim. Gdy będziesz w stanie to zaakceptować, będziesz możliwe również minięcie dawnych nieporozumień i kłótni. Terapia par może pomóc w osiągnięciu tego punktu. Nie powinno to pogarszać sytuacji, ale może pomóc w zmianie na lepsze, która często oznacza chwilowy dyskomfort. 

Wbrew powszechnemu przekonaniu ludzie zwykle nie denerwują się bez powodu. Jeśli Twój partner lub partnerka wygląda na złą lub zdenerwowaną i nie możesz zrozumieć dlaczego, prawdopodobnie ma miejsce jakiś wewnętrzny konflikt. Może mieli zły dzień w pracy. Może istnieje konflikt, o którym nie masz pojęcia z przyjaciółmi lub członkami rodziny. Może walczą z problemem zdrowia psychicznego, takim jak depresja lub lęk – nigdy nie wiadomo. Chodzi o to, że zamiast zakładać, że zachowanie Twojego partnera_ki jest irracjonalne, powinno się zrobić wszystko, aby zidentyfikować, co może je powodować. Najskuteczniejszym sposobem na to może być poświęcenie czasu na rozmowę o tym podczas sesji.

Jak działa terapia relacji?

Terapia par może pomóc dwóm osobom nauczyć się powyższych strategii i zdziałać o wiele więcej. Według specjalistów, aby terapia par działała, obie osoby muszą być zaangażowane w poprawę swojego związku, jednocześnie uznając swoje indywidualne mocne i słabe strony. Rozpoznanie własnych trudnych nawyków jest równie ważne, jak rozpoznanie tego, co wywołuje w Tobie napięcie w relacji z Twoim partnerem.

Terapia par nie jest miejscem, w którym jeden partner może wyładować złość, urazę lub trudne emocje na drugą osobę. Ma ona na celu odblokowanie rozwiązań opartych na miłości i oddaniu — oraz chęci pracy na rzecz zdrowego związku.

Kiedy jest za wcześnie, aby zacząć spotykać się z terapeutą razem? 

Jeśli czujesz, że Twój związek będzie mógł zostać wsparty przez pomoc z zewnątrz, nigdy nie jest za wcześnie, aby rozważyć terapię. Terapia par może pomóc Wam zrozumieć, jak komunikować się ze sobą, aby rozwiązywać konflikty i lepiej się rozumieć. Może  jesteście z różnych ośrodków kulturowych,  skrajnie odmiennych miejsc lub macie zupełnie inne doświadczenia życiowe, co nie zostało omówione. Terapia par może zapewnić warunki kliniczne, które mogą być potrzebne do szczerego omówienia omówienia tych kwestii i określenia kolejnych kroków w związku.

Terapia par nie jest przeznaczona tylko dla osób w związku małżeńskim z długim stażem— terapia par może pomóc każdemu związkowi. Terapeuta może obserwować związek i zapewnić wgląd zarówno we wspólne, jak i indywidualne mocne i słabe strony. Terapeuta może również działać jako neutralny mediator, udzielając porad obojgu partnerom. Wreszcie, behawioralna terapia par może nauczyć parę bardziej skutecznych sposobów interakcji i komunikowania się, a także przeprowadzić analizę na temat sposobów, w jakie para może okazywać sobie miłość i wsparcie, nawet podczas radzenia sobie z konfliktem. Badania pokazują, że sesje terapii par są potężnym narzędziem w rozwiązywaniu problemów związanych z relacjami i wzmacnianiu tych relacji.

Jakie są zalety terapii z partnerem?

Chociaż terapia par może nie pomóc każdej parze w każdej sytuacji, jest bardzo skuteczna w przypadku wielu związków partnerskich. 

Podczas i po sesjach terapii pary wyrażają wysoki poziom satysfakcji i większego szczęścia. Według badań przeprowadzonych przez Amerykańskie Stowarzyszenie Terapeutów Małżeństwa i Rodziny, 97 procent ankietowanych par stwierdziło, że otrzymało pomoc, jakiej potrzebowali podczas terapii par. Poinformowali, że ich terapeuta małżeństwa i rodziny zapewnił im zasoby potrzebne do podejmowania bardziej skutecznych decyzji dotyczących ich związków. Jako efekt uboczny, ich ogólne zdrowie psychiczne i fizyczne poprawiło się dzięki terapii par, a także ich wydajność w pracy. 

Niektóre korzyści terapii obejmują:

  • Wysoki poziom satysfakcji emocjonalnej
  • Terapia par pomoże ci spojrzeć na swój związek bez myślenia o tym, jak relacje innych ludzi są lepsze lub gorsze od twoich, pozwalając ci przepracować konflikty z partnerem w autentyczny sposób.
  • Terapia par oszczędza czas

Większość terapeutów par widziała i słyszała wszystko, od najmniejszych problemów po najbardziej palące problemy w związku. Dlatego są przygotowani z metodami, które pomogą Ci tak wydajnie i skutecznie, jak to możliwe, takimi jak zdrowe umiejętności komunikacyjne i sposoby omawiania nierozwiązanych konfliktów. Próba samodzielnego rozwiązywania problemów prawdopodobnie będzie bardziej czasochłonna, ponieważ będzie trzeba dowiedzieć się, co działa w trakcie, zamiast pracować nad problemami podczas terapii. 

Uczestnictwo w cotygodniowych sesjach może pomóc parze przezwyciężyć problemy i iść naprzód w zdrowy i pozytywny sposób. Czasami terapia par pokaże Ci, że naprawdę możesz być ze swoim partnerem_ką w długim i szczęśliwym związku. Innym razem będzie to oznaczać, że Twój związek nie jest odpowiedni dla żadnego z Was. Tak czy inaczej, terapia par pomaga odpowiedzieć na ważne pytania dotyczące zdrowia związku i głębszej przyjaźni, prowadząc do większego spełnienia na dłuższą metę. Ważne jest, aby pamiętać, że w terapii par rozwód lub zakończenie małżeństwa nie będą zalecane; zamiast tego terapia par pomoże Ci określić, która opcja jest dla ciebie najzdrowsza.

Jakie techniki tam spotkamy?

Większość terapii par koncentruje się na zwiększeniu skutecznej komunikacji i wzmocnieniu więzi przywiązania. Na przykład, terapia par skoncentrowana emocjonalnie (EFT) wykorzystuje wiedzę na temat przywiązania i więzi dorosłych, aby wspomagać terapeutów w pomaganiu parom. Terapeuci EFT pomagają parom ocenić i wzmocnić ich reakcje emocjonalne, interakcje i więzi. Ten rodzaj terapii par pomaga pogodzić się z przeszłością i ruszyć w przyszłość.Kobieta wypełniająca w notatkę

Inne metody terapii par obejmują:

Metoda Gottmana: To podejście pomaga parom (w małżeństwie lub związkach) zwiększyć ich ogólną bliskość, szacunek i uczucia poprzez „mapy miłości”.

Terapia narracyjna: Pary identyfikują i nazywają swoje zinternalizowane problemy, które mogą być następnie oglądane z wielu punktów widzenia i konstruktywnie z nimi pracować.

Psychologia pozytywna: Terapeuci używają tej metody, aby podkreślić pozytywne aspekty relacji, zwiększając szczęście.

Terapia Imago: Ta metoda łączy techniki behawioralne i duchowe, zadając parom pytania typu „Dlaczego wybrałeś swojego partnera?”

Czy to zadziała dla naszego związku?

Sukces lub porażka zależy od stopnia, w jakim oboje partnerzy są gotowi zaangażować się w techniki i ćwiczenia terapii par. Jeśli jedno lub oboje nie chcecie w pełni zaangażować się i zapewnić zaangażowania w proces, terapia prawdopodobnie nie zadziała. Proces ten wymaga wysiłku obu stron. Ponadto oboje partnerzy muszą chcieć zmienić swoje zachowania. Wreszcie, dopasowanie między terapeutą, a pacjentami musi być wystarczająco dobre. 

Czego nie powinno się mówić terapeucie par? 

Istotne jest to aby czuć się komfortowo mówiąc wszystko swojemu terapeucie. Coś, co możesz uważać za nieistotne lub krępujące, może pomóc w odblokowaniu nowych spostrzeżeń. To, co powiesz terapeucie, jest chronione przez przepisy dotyczące prywatności, z wyjątkiem szczególnych przypadków, w których terapeuta może dowiedzieć się, że Ty lub ktoś inny jest w niebezpieczeństwie.

Inne czynniki to między innymi poziom stresu małżeńskiego. Poszukiwanie pomocy na wczesnym etapie związku, kiedy spory dopiero zaczynają się pojawiać, może ustalić podstawowe zasady i zapobiec problemom w przyszłości. Dobrym pomysłem może być również zapisanie się na poradnictwo przedmałżeńskie, jeśli jesteś zaręczona lub myślisz o małżeństwie.

Jeśli Twoja partnerka lub partner odmawia pójścia na terapię par, możesz rozważyć terapię indywidualną, aby rozwiązać własne problemy związane z relacją i nauczyć się zdrowych mechanizmów radzenia sobie ze stresem, dyskomfortem lub komunikacją.

Czy powinienem powiedzieć partnerce_owi, o czym mówię podczas terapii?

W porządku jest rozmawiać ze współmałżonkiem_ką o tym, o czym rozmawiasz podczas terapii. Może to pomóc im zrozumieć, z jakimi obszarami Twojego życia lub związku się zmagasz lub nad którymi pracujesz. Może nawet pokazać im, w jaki sposób terapia Ci pomaga i zainspirować ich do jej wypróbowania.

Alternatywne rozwiązania

Być może rozważaliście terapię par, ale nie jesteście w 100 procentach pewni, że jest ona dla was odpowiednia. Zanim zdecydujesz się na terapię relacji, możesz wypróbować kilka alternatyw.

Zaangażuj się w „randkę”

Czasami jesteśmy tak pochłonięci naszym zabieganym życiem, że zapominamy znaleźć czas dla naszych bliskich. Oto rozwiązanie. Wybierz cotygodniową randkę, którą Ty i Twój partner możecie poświęcić na wspólne spędzanie czasu. Możesz rozważyć rodzaje zajęć, które lubicie robić razem. Niezależnie od tego, czy oznacza to wyjście na kolację czy po prostu pozostanie w domu i przytulanie się przed telewizorem, zaznacz datę w kalendarzu i umówcie się.

Więcej bliskości

Brak fizycznej bliskości może prowadzić do tego, że oboje partnerzy czują się bardziej zestresowani i mniej związani. Badania wykazały, że więcej fizycznej bliskości w związku może otworzyć drzwi do bardziej pozytywnej komunikacji, a także zwiększyć ogólny poziom szczęścia. Warto również zauważyć, że seks może poprawić pamięć, a także wzmocnić układ odpornościowy. Jednak nigdy nie powinno się odczuwać presji związanej z seksem, bez względu na dynamikę związku. Ciągła i entuzjastyczna zgoda obojga partnerów jest niezbędna dla zdrowego życia seksualnego.

Zastanów się, czy to nie czas na bezpieczną przerwę

Jeśli problemy między Wami staną się zbyt przytłaczające, by sobie z nimi poradzić, być może nadszedł czas, aby zrobić sobie krótką przerwę. Chociaż może się to wydawać ostatecznością, zdecydowanie może to pomóc w związku, ujawniając, czy jesteście szczęśliwsi ze sobą, czy bez siebie. Nie ma ustalonej ilości czasu na przerwę; Ty i Twój partner możecie wspólnie decydować.

Jak mogą Ci pomóc specjaliści od zdrowia psychicznego

Licencjonowany terapeuta pomoże Ci nie tylko rozwiązać bezpośrednie problemy w związku, ale także stworzyć trwałe rozwiązania, które pomogą w komunikacji, interakcji i okazaniu miłości przez cały czas Twojej relacji. 

Zasługujesz na szczęście — pozwól sobie pomóc.

Dowody i badania dotyczące sukcesu poradnictwa w związku

Według badań terapia par skutecznie zmniejsza stres w związku, jednak jest ona praktykowana przez mniej niż jedną trzecią rozwodzących się par. Pary, które otrzymały leczenie, odnotowały znaczną poprawę w porównaniu z grupą, która nie zdecydowała się na terapię pod względem zadowolenia z relacji, pewności w związku i jakości relacji. Osoby w parach zgłaszały również znaczną poprawę ich indywidualnego funkcjonowania, w tym objawów depresji i lęku, funkcjonowania w pracy i jakości życia.

Jakie są korzyści z prowadzenia terapii par online?

Jeśli trudno Wam zdecydować się na pierwszy krok i umówić z terapeutą, możecie spróbować terapii on-line. Jest to wygodna opcja dla par, które chcą poprawić swoje relacje, zwłaszcza gdy znalezienie czasu w dwóch napiętych harmonogramach na osobistą terapię relacji może być trudne. Ponad to niekiedy łatwiej rozmawia nam się o trudnych relacjach lub problemach w zaciszu własnego domu.

Wniosek: Terapia par ma tendencję do tworzenia lepszego emocjonalnego samopoczucia indywidualnego i w związku.

Terapia par może uratować Twój związek z ukochaną osobą lub po prostu znacząco go poprawić. Czasem wystarczy jedna wizyta aby móc lepiej się zrozumieć. Niekiedy Pary odwiedzająnas raz w tygodniu, raz w miesiącu lub w formie interwencji, napotykając konkretne sporne kwestie do rozwiązania. Tak silna więź, jaką możesz mieć Ty i Twoja partner_ka, czasami po prostu może nie wystarczyć, aby przełamać niektóre z trudniejszych problemów. W takim przypadku porozmawiaj ze swoim partnerem_ką i zdecydujcie, czy terapia może być dla Was odpowiednia. Już dziś zrób pierwszy krok do satysfakcjonującego, pełnego miłości związku.

Pozdrawiamy, Holiteam


Holisens 2022. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja Sealan.



Holisens 2022. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja Sealan.