Godziny pracyPoniedziałek - Sobota 06:00 - 21:00DojazdFiltrowa 30/24, 02-080 Warszawa

Nerwica

Nerwica powoduje cierpienie i upośledzenie funkcji poznawczych. Pacjent odczuwa lęk, depresję i uczucie nieszczęścia, które są nieproporcjonalne do okoliczności życia danej osoby.

kobieta z nerwicą lękową, leczenie terapeutyczne
Nerwica lękowa charakteryzuje się nadmiernym niepokojem. To uczucie strachu przed możliwością wystąpienia czegoś nieprzyjemnego.

Osoby cierpiące na to zaburzenie mają przesadną reakcję lękową na określony scenariusz. U osób neurotycznych reakcja jest często skrajnie nieproporcjonalna do tego, czego wymaga sytuacja.


Zadzwoń i dowiedz się
jak możemy Cię wesprzećZadzwoń i dowiedz się
jak możemy Cię wesprzećObjawy


Jakie są objawy nerwicy?

Do objawów nerwicy należy zaliczyć:

 • Niepokój bez wyraźnego powodu
 • Nadmierne zmartwienie i poczucie winy
 • Skłonność do negatywnych emocji i reakcji
 • Gniew i drażliwość
 • Niska samoocena
 • Bardzo słaba reakcja na stres
 • Interpretacje codziennych sytuacji jako niebezpieczne
 • Depresja
 • Niestabilność emocjonalna

Przyczyny


Jakie są przyczyny nerwicy?


 • Jedną z przyczyn zaburzeń nerwicowych jest niemożność reakcji na bodźce środowiskowe, co powoduje stres.
 • Drugą przyczyną jest silna stymulacja zewnętrzna, z którą trudno sobie poradzić”. Takie czynniki obejmują chroniczny stres w pracy, spory w domu, kłopoty domowe, problemy zdrowotne, utratę bliskich, problemy finansowe, przepracowanie, niewystarczający odpoczynek i niemożność odprężenia się.
 • Choroby nerwicowe są spowodowane także zaburzeniem metabolizmu neuroprzekaźników, hormonów i witamin niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.


Zadzwoń i dowiedz się
jak możemy Cię wesprzeć


Zadzwoń i dowiedz się
jak możemy Cię wesprzećJak leczyć nerwicę?


Psychoterapia


Różne rodzaje terapii, w tym terapia poznawczo-behawioralna, z pewnością pomagają w rozwiązywaniu negatywnych wzorców myślowych i pracy nad poprawą mechanizmów radzenia sobie z lękiem i stresem. :


Terapia lekowa


Lekarz lub psychiatra może przepisać odpowiednie leki, które pomogą radzić sobie z objawami lęku, depresji i innych zaburzeń. Leki działają poprzez zmianę chemii mózgu, zapobiegając zachowaniom nerwicowym. Ważnym jest jednak aby w trakcie przyjmowania leków kontynuować pracę z psychoterapeutą, tak aby w perspektywie móc je wyłączyć z terapii. :


Leki najczęściej zmniejszają amplitudę odczuć, oznacza to mniejsze cierpienie, napady złości czy zamartwianie ale jednocześnie mogą powodować mniejsze zadowolenie lub pewien stopień obojętności na pozytywne bodźce. :


Do najczęstszych leków na tę przypadłość należą leki przeciwlękowe działające poprzez zmniejszenie lęku i jego objawów, takich jak nerwowość i niepokój. Powszechnie stosowana jest szybko działająca benzodiazepina. :


W leczeniu objawów depresji można stosować leki przeciwdepresyjne, takie jak selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) i inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny (SNRI). Leki te należy stosować pod ścisłą kontrolą i zgodnie z zaleceniami lekarza. :


Specjaliści


Terapeuci Holisens to zespół specjalistów gotowych wesprzeć Cię w przezwyciężeniu podobnych trudności.


Anna Hryniewicz- psycholog
POZNAJ MNIE

Psycholog

Anna Hryniewicz

Pomogę Ci kiedy zechcesz poczuć i poznać procesy które są naszym ludzkim udziałem


POZNAJ MNIE

Małgorzata Sobiesiak- psycholog
POZNAJ MNIE

Psycholog, psychoteraputka

Małgorzata Sobiesiak

Pomogę Ci kiedy doświadczysz frustracji, poczucia wyobcowania, przygnębienia, niezrozumienia lub bezsilności w jakiejś dziedzinie życia  


POZNAJ MNIE

kaja baczyńska psycholog, psychoterapeutka
POZNAJ MNIE

Psycholog, psychoteraputka

Kaja Baczyńska

Pomogę Ci kiedy będziesz poszukiwał odpowiedzi na pytanie co zrobić teraz inaczej by zacząć budować swoją drogę ku satysfakcjonującej przyszłości. 


POZNAJ MNIE

Filip Kołodziejczyk - psycholog Holisens
POZNAJ MNIE

Psycholog, Psychoterapeuta

Filip Kołodziejczyk

Pomogę Ci kiedy doświadczysz frustracji, poczucia wyobcowania, przygnębienia, lęku, stresu lub jesteś w trudnej sytuacji życiowej.


POZNAJ MNIE


Skontaktuj się już dziś i wybierz odpowiedniego specjalistę.


UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ


Holisens 2022. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja Sealan.Holisens 2022. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja Sealan.