Godziny pracyPoniedziałek - Sobota 06:00 - 21:00DojazdFiltrowa 30/24, 02-080 Warszawa

Zaburzenia rozwojowe

Zaburzenia rozwojowe wpływają na fizyczny, emocjonalny, poznawczy lub społeczny rozwój dziecka lub młodego człowieka. Zaburzenia te zwykle pojawiają się w okresie dzieciństwa lub wczesnej młodości i mogą mieć wpływ na całe późniejsze życie.


wspierający rodzice z córką na kanapie
Istnieje wiele różnych rodzajów zaburzeń rozwojowych, oto niektóre z nich:

 • Autyzm
 • Zespół Aspergera
 • Zespół Tourette’a
 • ADHD
 • Dysleksja.
 • Dyskalkulia
 • Zaburzenia sensoryczne
 • Zaburzenia mowy

Zadzwoń i dowiedz się
jak możemy Cię wesprzećZadzwoń i dowiedz się
jak możemy Cię wesprzećObjawy zaburzeń rozwojowych


Objawy i przyczyny zaburzeń rozwojowych różnią się w zależności od rodzaju zaburzenia. Poniżej przedstawiamy przykładowe objawy i przyczyny wybranych zaburzeń rozwojowych:

 • Autyzm: Objawy to m.in. trudności w nawiązywaniu kontaktu wzrokowego, słabiej rozwinięte umiejętności społeczne i komunikacyjne, powtarzające się ruchy lub zachowania oraz ograniczone zainteresowania. Przyczyny to m.in. genetyczne i środowiskowe czynniki, takie jak infekcje w ciąży, toksyny lub nieprawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego.
 • Zespół Aspergera: Objawy to m.in. trudności w nawiązywaniu kontaktów społecznych, brak zrozumienia niewerbalnej komunikacji, nietypowe zainteresowania oraz powtarzalne zachowania. Przyczyny to m.in. genetyczne i środowiskowe czynniki, podobne do tych w przypadku autyzmu.
 • Zespół Downa: Objawy to m.in. opóźnienie umysłowe, charakterystyczne cechy fizyczne oraz podatność na pewne problemy zdrowotne, takie jak choroby serca i problemy ze słuchem i wzrokiem. Przyczyna to trisomia chromosomu 21, czyli wystąpienie dodatkowego egzemplarza tego chromosomu.
 • Zespół Tourette’a: Objawy to m.in. nagłe ruchy, dźwięki lub słowa (tiki), trudności z kontrolą zachowań oraz problemy z uwagą i nadpobudliwością. Przyczyna nie jest do końca znana, ale wiadomo, że choroba ta może być dziedziczona.
 • ADHD: Objawy to m.in. trudności z koncentracją, nadmierna aktywność i impulsywność. Przyczyny to m.in. czynniki genetyczne, środowiskowe i neurologiczne.
 • Dysleksja: Objawy to m.in. trudności z czytaniem, zrozumieniem tekstu oraz pisaniem. Przyczyny to m.in. różnice w rozwoju mózgu, a także czynniki genetyczne i środowiskowe, takie jak brak odpowiedniej stymulacji w okresie wczesnego dzieciństwa.
 • Dysgrafia: Objawy to m.in. trudności z pisaniem i trzymaniem ołówka. Przyczyny to m.in. problemy z koordynacją ruchową i słabsza kontrola mięśni ręki.
 • Dyskalkulia: Objawy to m.in. trudności z liczeniem, rozumieniem matematyki i przeliczaniem jednostek. Przyczyny to m.in. problemy z rozwojem mózgu i genetyczne..

ZAREZERWUJ WIZYTĘ
dziecko układające literki z psycholiogiem diagnostyka dzieci

Co robić przy podejrzeniu nieprawidłowości rozwoju u dziecka?


Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko może mieć nieprawidłowości rozwojowe, warto podjąć następujące kroki:

 • 1. Skonsultuj się z lekarzem: Najlepiej skonsultować się z pediatrą lub neurologiem, którzy będą w stanie ocenić stan zdrowia Twojego dziecka oraz zdiagnozować nieprawidłowości rozwojowe.
 • 2. Szukaj wsparcia: Skontaktuj się z organizacjami i stowarzyszeniami, które zajmują się pomocą dzieciom z zaburzeniami rozwojowymi oraz ich rodzinom. Wiele z nich oferuje różnego rodzaju wsparcie, takie jak porady psychologiczne, terapię lub pomoc w znalezieniu odpowiednich specjalistów.
 • 3. Rozmawiaj z nauczycielami: Jeśli dziecko już chodzi do szkoły, warto porozmawiać z nauczycielami, aby omówić specjalne potrzeby Twojego dziecka i zapewnić mu odpowiednie wsparcie edukacyjne.
 • 4. Uzyskaj informacje: Warto zdobyć jak najwięcej informacji na temat nieprawidłowości rozwojowych, które dotyczą Twojego dziecka, aby lepiej zrozumieć jego potrzeby oraz poznać sposoby, jakie można wykorzystać, aby pomóc mu w rozwoju.
 • 5. Wyszukaj specjalistów: Szukaj specjalistów, którzy zajmują się diagnozowaniem i terapią dzieci z nieprawidłowościami rozwojowymi, takich jak psycholodzy, logopedzi, fizjoterapeuci czy terapeuci zajęciowi. Współpraca z nimi może pomóc Twojemu dziecku w osiągnięciu postępów w rozwoju.

ZAREZERWUJ WIZYTĘ

Terapia zaburzeń rozwojowych dziecka. Jak przebiega, ile czasu trwa?

Terapia zaburzeń rozwojowych dziecka może przebiegać na wiele sposobów i zależy od rodzaju zaburzenia oraz indywidualnych potrzeb dziecka. Często stosowanymi metodami terapeutycznymi są m.in.

1. terapia behawioralna
2. terapia zajęciowa,
3. terapia logopedyczna
4. terapia sensoryczna
5. terapia poznawczo-behawioralna
6. terapia poznawcza
7. terapia rodzinna.

Często terapia jest prowadzona w cyklach, które obejmują określoną liczbę sesji terapeutycznych, a następnie jest dokonywana ocena postępów dziecka. W zależności od rodzaju zaburzenia, terapia może trwać od kilku miesięcy do kilku lat.

Ważne jest, aby terapia była prowadzona przez wykwalifikowanych specjalistów, takich jak psycholodzy, logopedzi czy terapeuci zajęciowi. Współpraca z nimi oraz wykonywanie zaleceń terapeutycznych w domu w bardzo dużym stopniu pomagają dziecku w osiągnięciu postępów w rozwoju.

Zadzwoń i dowiedz się
jak możemy Cię wesprzećZadzwoń i dowiedz się
jak możemy Cię wesprzećZaburzenia rozwojowe u dzieci, kiedy mogą się pojawić?

Zaburzenia rozwojowe u dzieci mogą pojawić się już w okresie prenatalnym, czyli przed narodzeniem, albo w okresie niemowlęcym, dzieciństwa lub okresie szkolnym. Czas pojawienia się zaburzeń rozwojowych zależy od przyczyny zaburzeń.

Niektóre przyczyny zaburzeń rozwojowych, takie jak wady genetyczne, problemy z układem nerwowym czy infekcje matki w ciąży, mogą prowadzić do zaburzeń rozwojowych już przed narodzeniem lub w okresie niemowlęcym.

ZAREZERWUJ WIZYTĘ

Inne przyczyny, takie jak choroby neurologiczne, urazy głowy lub zakażenia, mogą spowodować zaburzenia rozwojowe w późniejszym okresie życia, na przykład w okresie szkolnym.

Warto jednak pamiętać, że nie każde opóźnienie w rozwoju lub problem z nauką jest związane z zaburzeniami rozwojowymi. Niektóre dzieci potrzebują po prostu więcej czasu, by osiągnąć określone etapy rozwojowe lub nauczyć się pewnych umiejętności.

W przypadku podejrzenia zaburzeń rozwojowych zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub specjalistą.

Pozostajemy do Twojej dyspozycji,
Zespół Holisens

Specjaliści


Terapeuci Holisens to zespół specjalistów gotowych wesprzeć Cię w przezwyciężeniu podobnych trudności.


Elżbieta trandziuk psycholog seksuolożka psychoterapeutka ter
POZNAJ MNIE

Seksuolog

Elżbieta Trandziuk

Pomogę Ci kiedy zechcesz poczuć i poznać procesy które są naszym ludzkim udziałem


POZNAJ MNIE

Małgorzata Sobiesiak- psycholog
POZNAJ MNIE

Psycholog, psychoteraputka

Małgorzata Sobiesiak

Pomogę Ci kiedy doświadczysz frustracji, poczucia wyobcowania, przygnębienia, niezrozumienia lub bezsilności w jakiejś dziedzinie życia  


POZNAJ MNIE

kaja baczyńska psycholog, psychoterapeutka
POZNAJ MNIE

Psycholog, psychoteraputka

Kaja Baczyńska

Pomogę Ci kiedy będziesz poszukiwał odpowiedzi na pytanie co zrobić teraz inaczej by zacząć budować swoją drogę ku satysfakcjonującej przyszłości. 


POZNAJ MNIE

Filip Kołodziejczyk - psycholog Holisens
POZNAJ MNIE

Psycholog, Psychoterapeuta

Filip Kołodziejczyk

Pomogę Ci kiedy doświadczysz frustracji, poczucia wyobcowania, przygnębienia, lęku, stresu lub jesteś w trudnej sytuacji życiowej.


POZNAJ MNIE


Skontaktuj się już dziś i wybierz odpowiedniego specjalistę.


UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ


Holisens 2022. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja Sealan.Holisens 2022. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja Sealan.