Fobia

Fobia to rodzaj zaburzenia lękowego, które powoduje, że doświadczamy skrajnego, irracjonalnego strachu przed sytuacją, stworzeniem, miejscem lub przedmiotem.

siedząca kobieta cierpiąca na fobię
Kiedy mamy fobię, często kształtujemy swoje życie, aby uniknąć tego, co uważamy za niebezpieczne. Wyobrażone zagrożenie jest większe niż jakiekolwiek rzeczywiste zagrożenie, jakie stwarza dana sytuacja czy przedmiot.

W obliczu fobii doświadczamy silnego niepokoju. Może to uniemożliwić nam normalne funkcjonowanie, a czasami prowadzi do ataków paniki.

Czym jest fobia?


Fobia to przesadny i irracjonalny strach. Termin „fobia” jest często używany w odniesieniu do strachu przed jednym konkretnym wyzwalaczem.

Istnieją trzy główne rodzaje fobii:

  • Fobia specyficzna: Jest to intensywny, irracjonalny strach przed konkretnym wyzwalaczem.
  • Fobia społeczna lub niepokój społeczny: jest to głęboki strach przed publicznym upokorzeniem i byciem osądzonym przez innych w sytuacji społecznej. Myśl o dużych spotkaniach towarzyskich jest przerażający dla kogoś, kto ma lęk społeczny. To nie to samo co nieśmiałość.
  • Agorafobia: Jest to lęk przed sytuacjami, z których trudno byłoby uciec, gdyby dana osoba doświadczyła skrajnej paniki, takiej jak przebywanie w windzie lub przebywanie poza domem. Powszechnie jest błędnie rozumiany jako strach przed otwartą przestrzenią, ale może również dotyczyć przebywania w małej przestrzeni, takiej jak winda, lub przebywania w transporcie publicznym. Osoby z agorafobią mają zwiększone ryzyko wystąpienia lęku napadowego.

Zadzwoń i dowiedz się
jak możemy Cię wesprzeć



Zadzwoń i dowiedz się
jak możemy Cię wesprzeć



Objawy


Osoba z fobią odczuje następujące objawy. Są one powszechne w większości fobii:


  • Uczucie niekontrolowanego niepokoju w kontakcie ze źródłem strachu
  • Poczucie, że źródła tego strachu należy unikać za wszelką cenę
  • Świadomość, że strach jest irracjonalny i przesadny, połączony z niemożnością kontrolowania uczuć

  • Osoba może doświadczyć uczucia paniki i intensywnego niepokoju, gdy zostanie wystawiona na obiekt swojej fobii. Fizyczne skutki tych wrażeń mogą obejmować:

  • nieprawidłowe oddychanie
  • Przyspieszone bicie serca
  • Drżenie
  • Uderzenia gorąca i dreszcze
  • Mdłości
  • Skurcze brzucha
  • Ból w klatce piersiowej
  • Uczucie dławienia
  • Zawroty głowy lub omdlenia
  • Uczucie drętwienia lub mrowienia
  • dezorientacja
Uczucie niepokoju można wywołać po prostu myśląc o przedmiocie fobii. U młodszych dzieci rodzice mogą zaobserwować, że płaczą lub próbują ukryć się za nogami rodzica lub jakimś przedmiotem. Mogą również wpadać w napady złości, aby pokazać swoje cierpienie.

Przyczyny


Rzadko zdarza się, że fobia zaczyna się po 30. roku życia. Większość fobii zaczyna kształtować się we wczesnym dzieciństwie, wieku młodzieńczym lub wczesnej dorosłości.


Fobia może być spowodowana stresującym doświadczeniem, przerażającym wydarzeniem lub fobią rodzica czy domownika, której dziecko może się „nauczyć”.
Zwykle rozwija się ona między 4-8 rokiem życia. W niektórych przypadkach może to być wynikiem traumatycznego wczesnego doświadczenia. Jednym z przykładów może być klaustrofobia rozwijająca się z czasem po nieprzyjemnym doświadczeniu dziecka w ograniczonej przestrzeni.

Fobie, które zaczynają się w dzieciństwie, mogą być również spowodowane obserwowaniem fobii członka rodziny. Na przykład dziecko, którego matka ma arachnofobię, znacznie częściej rozwija tę samą fobię.


Zadzwoń i dowiedz się
jak możemy Cię wesprzeć



Zadzwoń i dowiedz się
jak możemy Cię wesprzeć



Zapobieganie


Fobie są uleczalne. Osoby, które je mają, prawie zawsze są tego świadome. Bardzo pomaga to w diagnozowaniu. Rozmowa z psychologiem lub psychiatrą jest pierwszym krokiem w leczeniu fobii.


Jeśli fobia nie powoduje poważnych problemów, większość ludzi odkrywa, że ​​samo unikanie źródła strachu pomaga im zachować kontrolę. Wiele osób ze specyficznymi fobiami nie będzie szukać leczenia, ponieważ te obawy są często do opanowania.

Nie można uniknąć wyzwalaczy niektórych fobii, jak to często bywa w przypadku fobii złożonych. W takich przypadkach rozmowa ze specjalistą jest pierwszym krokiem do powrotu do zdrowia. Większość fobii można wyleczyć odpowiednim leczeniem. Nie ma jednego leczenia, które działałoby na każdą osobę z fobią. Leczenie musi być dostosowane do indywidualnych potrzeb, aby mogło działać.

Lekarz, psychiatra lub psycholog może zalecić terapię behawioralną, leki lub kombinację obu. Terapia ma na celu zmniejszenie objawów lęku oraz pomoc w zarządzaniu reakcjami na przedmiot fobii. Fobie mogą być źródłem autentycznego i ciągłego niepokoju dla jednostki. Jednak w większości przypadków można je leczyć i bardzo często można uniknąć źródła strachu.


Jeśli masz fobię, jedyną rzeczą, której nigdy nie powinieneś się bać, jest szukanie pomocy.


Specjaliści


Terapeuci Holisens to zespół specjalistów gotowych wesprzeć Cię w przezwyciężeniu podobnych trudności.


Anna Hryniewicz- psycholog
POZNAJ MNIE

Psycholog

Anna Hryniewicz

Pomogę Ci kiedy zechcesz poczuć i poznać procesy które są naszym ludzkim udziałem


POZNAJ MNIE

Małgorzata Sobiesiak- psycholog
POZNAJ MNIE

Psycholog, psychoteraputka

Małgorzata Sobiesiak

Pomogę Ci kiedy doświadczysz frustracji, poczucia wyobcowania, przygnębienia, niezrozumienia lub bezsilności w jakiejś dziedzinie życia  


POZNAJ MNIE

kaja baczyńska psycholog, psychoterapeutka
POZNAJ MNIE

Psycholog, psychoteraputka

Kaja Baczyńska

Pomogę Ci kiedy będziesz poszukiwał odpowiedzi na pytanie co zrobić teraz inaczej by zacząć budować swoją drogę ku satysfakcjonującej przyszłości. 


POZNAJ MNIE

Filip Kołodziejczyk - psycholog Holisens
POZNAJ MNIE

Psycholog, Psychoterapeuta

Filip Kołodziejczyk

Pomogę Ci kiedy doświadczysz frustracji, poczucia wyobcowania, przygnębienia, lęku, stresu lub jesteś w trudnej sytuacji życiowej.


POZNAJ MNIE


Skontaktuj się już dziś i wybierz odpowiedniego specjalistę.


UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ


Holisens 2022. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja Sealan.



Holisens 2022. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja Sealan.