Uzależnienie

Uzależnienie jest przewlekłą chorobą. Ludzie, cierpiący na nią mają niekontrolowaną potrzebę zażywania substancji lub szkodliwych zachowań.

Osoby uzależnione mają przy tym świadomość negatywnych konsekwencji, jakie mogą one mieć dla ich zdrowia. Osoby te, pomimo prób nie są w stanie przestać. Fizycznie ani psychicznie.

kobieta przypięta kajdankami do tabletki uzależnienie uzależniona kobieta terapia uzależnień

Co to jest uzależnienie?

Bez odpowiedniego leczenia i wsparcia uzależnienie może niszczyć relacje, powodować problemy w pracy i prowadzić do problemów finansowych i prawnych. Nadmierne używanie narkotyków i alkoholu może powodować szereg poważnych problemów zdrowotnych i może być śmiertelne. Leczenie uzależnień obejmuje rehabilitację, terapię i farmakoterapię.

Uzależnienia od substancji są najbardziej znaną formą uzależnień, jednak ludzie mogą również cierpieć z powodu uzależnień behawioralnych, które obejmują:

Jak powszechne jest uzależnienie?

Uzależnienia są niestety bardzo powszechne. Szacuje się, że ok 3,5 mln ludzi w Polsce żyje w domu, w którym występuje uzależnienie alkoholowe.

Uzależnienie często odnosi się do substancji, które nienaturalnie zwiększają poziom dopaminy w mózgu. Substancje te obejmują leki, nielegalne substancje, nikotynę i alkohol, możemy jednak również cierpieć z powodu uzależnień behawioralnych, które obejmują:

  • Ćwiczenia i diety
  • jedzenie
  • hazard
  • kradzież w sklepach
  • pornografia
  • zakupy
  • gry
  • internet

Zadzwoń i dowiedz się
jak możemy Cię wesprzeć



Zadzwoń i dowiedz się
jak możemy Cię wesprzeć



Kto jest narażony na uzależnienie?


Każdy może rozwinąć zaburzenie związane z nadużywaniem substancji, ale osoby z rodzinną historią uzależnień są bardziej zagrożone.

Osoby z zaburzeniami psychicznymi, są także bardziej narażone na współistniejące zaburzenia związane z uzależnieniem

Jakie są objawy uzależnienia?

Objawy uzależnienia różnią się w zależności od osoby. Niektóre osoby uzależnione dobrze funkcjonują w życiu codziennym. Ukrywają swoje działania lub używanie substancji przed innymi. Inne osoby mają poważne objawy, w tym:

  • Niemożność zaprzestania używania: ludzie mogą używać substancji lub angażować się w szkodliwe zachowania uzależniające, nawet jeśli chcą przestać. Być może wielokrotnie próbowali ograniczyć lub zaprzestać używania, ale nie mogą.
  • Zwiększona tolerancja: z biegiem czasu osoby uzależnione mogą potrzebować więcej alkoholu, narkotyków lub nikotyny, aby odczuwać takie same efekty euforyczne, jak wcześniej. Mogą również potrzebować dalszego używania tej samej ilości, aby poradzić sobie z fizjologicznym i psychologicznym syndromem odstawienia, których mogą doświadczyć po zaprzestaniu lub nawet ograniczeniu używania danej substancji.
  • Intensywne skupienie się na substancjach lub zachowaniach: Osoby uzależnione stają się patologicznie zaabsorbowane narkotykami, alkoholem lub szkodliwymi zachowaniami. Mogą czuć, że uzależnienie przejęło kontrolę nad ich życiem, ponieważ spędzają coraz więcej czasu na pragnieniu, zdobywaniu i myśleniu o swoim uzależnieniu.
  • Brak kontroli: Osoba uzależniona może mieć wrażenie, że straciła całkowitą kontrolę nad używaniem substancji i często czuje się bezradna. Często czuje się winna, przygnębienia, przytłoczona uzależnieniem i tym, jak wpływa ono na jej życie.
  • Problemy osobiste i problemy zdrowotne: uzależnienie wpływa na wszystkie aspekty życia, w tym na zdrowie fizyczne, zdrowie psychiczne, relacje osobiste i karierę. Uzależnienie często wpływa na stan finansów i izolację od przyjaciół i rodziny. Ponownie, pomimo świadomości szkodliwych skutków, jakie wywierają uzależnienia, osoby nie mogą zerwać z nałogiem.
  • Wycofanie: osoby uzależnione doświadczają emocjonalnych i fizycznych objawów odstawienia, gdy przestają używać. Objawy fizyczne obejmują drżenie, pocenie się lub wymioty. Osoby te mogą również stać się niespokojne, smutne lub rozdrażnione.

Jakie są czynniki ryzyka uzależnienia?

Nie ma jednej konkretnej przyczyny uzależnienia. Wiele czynników wpływa na ryzyko danej osoby i każdy może rozwinąć zaburzenie związane z uzależnieniem. Niektóre czynniki zwiększają jednak ryzyko, w tym:

  • Genetyka: zaburzenia związane z uzależnieniem mogą być dziedziczne. Jeśli masz rodzinną historię uzależnienia, jesteś bardziej na nie narażony.Poszukiwanie nowości i impulsywność są cechami dziedzicznymi.
  • Czynniki środowiskowe: Połączenie stylu życia i czynników środowiskowych również przyczynia się do rozwoju uzależnienia. Czynniki te obejmują przemoc, ubóstwo, dostęp do substancji psychoaktywnych, zażywanie narkotyków w okresie dojrzewania oraz skrajny stres lub uraz mózgu.
  • Czynniki środowiskowe: Połączenie stylu życia i czynników środowiskowych również przyczynia się do rozwoju uzależnienia. Czynniki te obejmują przemoc, ubóstwo, dostęp do substancji psychoaktywnych, zażywanie narkotyków w okresie dojrzewania oraz skrajny stres lub uraz mózgu.
  • Leki/narkotyki: Wszystkie substancje uzależniające powodują zmiany w „ośrodku nagrody” w mózgu. Te zmiany sprawiają, że osoba pragnie coraz więcej danej substancji, aby nadal odczuwać przyjemność. Chęć ta może być tak silna, że wypełnia nam niemal cały czas.
  • Zaburzenia zdrowia psychicznego: Zaburzenia afektywne dwubiegunowe, zespół stresu pourazowego i depresja często występują wraz z zaburzeniami związanymi z uzależnieniem.


Zadzwoń i dowiedz się
jak możemy Cię wesprzeć



Kiedy iść do lekarza


Aby zdiagnozować uzależnienie, należy skierować się do psychiatry, psychologa lub terapeuty uzależnień. Specjalista zada Tobie (i prawdopodobnie Twoim bliskim) pytania dotyczące twoich działań i wzorców używania substancji. Poinformuj go, jeśli próbowałeś przestać pić lub brać narkotyki i dlaczego. Podziel się, czy miałeś fizyczne lub psychiczne objawy odstawienia, gdy próbowałeś przestać.

Specjalista dodatkowo może zlecić przeprowadzenie badań krwi i moczu. Testy te dostarczą informacji na temat Twojego ogólnego stanu zdrowia.

ZAREZERWUJ WIZYTĘ

Czy uzależnienia można leczyć?

Leczenie uzależnień działa. Twój terapeuta może zalecić kombinację leczenia zawierającą:

  • Detoksykacja (detoks): W przypadku ciężkiego uzależnienia proces zwany detoksykacją może pomóc złagodzić i leczyć objawy odstawienia. Podczas detoksykacji terapeuta jest dostępny dla Ciebie i monitoruje zachowania, nastroje i stan zdrowia podczas gdy Twój organizm oczyszcza się ze szkodliwych substancji. Lekarz może dodatkowo przepisać ci leki lub dodatkową terapię, aby złagodzić objawy odstawienia.
  • Leki: Psychiatra może przepisać Ci leki zmniejszające popędy, głód i utrzymujące się objawy odstawienia.
  • Oddział zamknięty: Możesz przebywać w placówce rehabilitacyjnej lub odwiedzać ją na zaplanowane sesje (rehabilitacja ambulatoryjna). Leczenie odwykowe koncentruje się na pomocy w długotrwałym radzeniu sobie z uzależnieniem i prowadzeniu zdrowszego życia.
  • Terapia: Istnieje kilka rodzajów terapii pomagających osobom uzależnionym zyskać nową perspektywę i zmienić swoje zachowanie. Może to być terapia poznawczo-behawioralna, biofeedback lub inne rodzaje psychoterapii.
  • Grupa wsparcia: Wiele osób radzi sobie z uzależnieniem za pomocą grup wsparcia, takich jak Anonimowi Alkoholicy lub Anonimowi Narkomani. Grupy takie jak AA czy AN wspierają członków rodzin i przyjaciół osób z zaburzeniami związanymi z uzależnieniem. Grupy te oferują możliwość dzielenia się doświadczeniami i znajdowania ciągłej motywacji.

Czy mogę uniknąć uzależnienia?

Możesz zmniejszyć ryzyko rozwoju uzależnienia, dokonując pewnych wyborów:

  • Unikaj niesprawdzonych substancji i skonsultuj z lekarzem dawki przyjmowanych leków.
  • Poznaj historię swojej rodziny: Jeśli masz rodzinną historię zaburzeń związanych z uzależnieniem, możesz być bardziej podatny na zagrożenia. Porozmawiaj ze swoim lekarzem o sposobach zmniejszenia ryzyka.
  • Poszukaj porady: jeśli cierpisz na zaburzenia psychiczne lub historię urazów lub nadużyć, porozmawiaj ze swoim terapeutą. Doświadczony terapeuta może pomóc w radzeniu sobie z emocjami i stresem w zdrowy sposób, co zmniejszy szanse na rozwinięcie niezdrowej relacji z alkoholem i narkotykami.


Zadzwoń i dowiedz się
jak możemy Cię wesprzeć



Zadzwoń i dowiedz się
jak możemy Cię wesprzeć



Jakie są perspektywy dla osób żyjących z uzależnieniem?

Dzięki leczeniu wiele osób radzi sobie z uzależnieniem i prowadzi pełne, zdrowe życie. Powrót do zdrowia po zaburzeniach związanych z uzależnieniem nie jest łatwy. Wymaga samodyscypliny i silnego zaangażowania na co dzień. Wspierający przyjaciele, członkowie rodziny i pracownicy służby zdrowia również odgrywają istotną rolę w skutecznym leczeniu.

Bez leczenia uzależnienie może powodować poważne problemy zdrowotne, a nawet śmierć. Może niszczyć relacje osobiste, prowadzić do trudności finansowych i powodować problemy prawne. Nieleczone uzależnienie szkodzi również członkom rodziny, a skutki mogą trwać przez pokolenia.

Kiedy powinienem zobaczyć się z lekarzem w sprawie uzależnienia?

Uzależnienie to poważna choroba. Jeśli ty lub ktoś, na kim ci zależy, ma problem z uzależnieniem, natychmiast porozmawiaj z terapeutą lub lekarzem rodzinnym. Pomocne mogą być terapie i grupy wsparcia.

Jeśli ty lub ktoś, kogo znasz, żyje z uzależnieniem, możesz czuć się przytłoczony i pozbawiony kontroli. Jest jednak nadzieja. Uzależnienia są uleczalne. Dzięki ciężkiej pracy i zaangażowaniu miliony ludzi przezwyciężyły zaburzenia związane z uzależnieniem.

Porozmawiaj z nami o planie leczenia, który będzie odpowiedni dla Ciebie. Nie zniechęcaj się, jeśli po drodze napotkasz przeszkody. Można to przezwyciężyć i nie jesteś sam.

Dobrego dnia! Zespół Holisens


Specjaliści


Terapeuci Holisens to zespół specjalistów gotowych wesprzeć Cię w przezwyciężeniu podobnych trudności.


Anna Hryniewicz- psycholog
POZNAJ MNIE

Psycholog

Anna Hryniewicz

Pomogę Ci kiedy zechcesz poczuć i poznać procesy które są naszym ludzkim udziałem


POZNAJ MNIE

Małgorzata Sobiesiak- psycholog
POZNAJ MNIE

Psycholog, psychoteraputka

Małgorzata Sobiesiak

Pomogę Ci kiedy doświadczysz frustracji, poczucia wyobcowania, przygnębienia, niezrozumienia lub bezsilności w jakiejś dziedzinie życia  


POZNAJ MNIE

kaja baczyńska psycholog, psychoterapeutka
POZNAJ MNIE

Psycholog, psychoteraputka

Kaja Baczyńska

Pomogę Ci kiedy będziesz poszukiwał odpowiedzi na pytanie co zrobić teraz inaczej by zacząć budować swoją drogę ku satysfakcjonującej przyszłości. 


POZNAJ MNIE

Filip Kołodziejczyk - psycholog Holisens
POZNAJ MNIE

Psycholog, Psychoterapeuta

Filip Kołodziejczyk

Pomogę Ci kiedy doświadczysz frustracji, poczucia wyobcowania, przygnębienia, lęku, stresu lub jesteś w trudnej sytuacji życiowej.


POZNAJ MNIE


Skontaktuj się już dziś i wybierz odpowiedniego specjalistę.


UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ


Holisens 2022. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja Sealan.



Holisens 2022. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja Sealan.