Godziny pracyPoniedziałek - Sobota 06:00 - 21:00DojazdFiltrowa 30/24, 02-080 Warszawa

Kryzys Psychologiczny

Kryzys psychologiczny wiąże się z trudną, narastającą sytuacją silnego stresu wywołującą psychiczne załamanie i stan ogólnego niepokoju.

siedząca kobieta obejmująca kolanakobieta podczas kryzysu psychologicznego
Kryzys psychologiczny może być także związany z nieoczekiwanym wypadkiem losowym jak choroba bliskiej osoby, zmiana mieszkania lub narodziny dziecka. Kryzys psychologiczny nie dotyczy więc jedynie zdarzeń negatywnych.

Chińskie słowo oznaczające kryzys doskonale oddaje elementy składowe kryzysu. Słowo „kryzys” w języku chińskim składa się ze znaków oznaczających niebezpieczeństwo i szansę.


Zadzwoń i dowiedz się
jak możemy Cię wesprzeć



Zadzwoń i dowiedz się
jak możemy Cię wesprzeć




Definicja kryzysu

Mówimy o kryzysie kiedy napotykamy przeszkodę w realizacji ważnych celów życiowych, której nie można pokonać, stosując zwyczajowe metody rozwiązywania problemów.

Powoduje to zaburzenie równowagi życiowej, dezorganizację, poczucie beznadziei, smutku, dezorientację i stany paniki.

Kryzys psychologiczny to postrzeganie zdarzenia lub sytuacji jako trudności nie do zniesienia, która przekracza obecne zasoby i mechanizmy radzenia sobie danej osoby.

Główne rodzaje kryzysu psychologicznego to:

  • Kryzys rozwojowy: Występuje jako część procesu wzrostu i rozwoju w różnych okresach życia. Czasami kryzys jest przewidywalną częścią cyklu życia.
  • Kryzys egzystencjalny: To wewnętrzny konflikt związany z celami życiowymi, kierunkiem w którym toczy się życie lub duchowością. Kryzys wieku średniego jest jednym z przykładów kryzysu, który często ma swoje źródło w lęku egzystencjalnym.
  • Kryzys sytuacyjny: Te nagły i nieoczekiwany kryzys obejmujący wypadki i klęski żywiołowe. Uczestnictwo w wypadku samochodowym, przeżycie powodzi czy bycie ofiarą przestępstwa to tylko kilka rodzajów kryzysów sytuacyjnych.

Kryzys może czasem być dość oczywisty, na przykład utrata pracy, rozwód lub udział w jakimś wypadku. W innych przypadkach kryzys osobisty może być mniej widoczny, ale nadal może prowadzić do dramatycznych zmian w zachowaniu i nastroju.

Objawy kryzysu psychologicznego:


Kilka z objawów kryzysu psychologicznego może obejmować:

  • Zmiany wagi
  • Zmniejszona wydajność w szkole lub pracy
  • Bezsenność lub nadmierna senność
  • Wycofanie z się ze zwyczajowych zajęć
  • Złość, agresja, nerwowość
  • Ogólne zaniedbanie się, na przykład problem z higieną osobistą
  • Apatia


Zadzwoń i dowiedz się
jak możemy Cię wesprzeć



Zadzwoń i dowiedz się
jak możemy Cię wesprzeć



Co robić w czasie kryzysu?


Jeśli zmagasz się z kryzysem, czy to emocjonalnym, czy sytuacyjnym, istnieją sprawdzone metody, mogące poprawić Twoje samopoczucie psychiczne i fizyczne w tym trudnym okresie.


  • Podejmij kroki, aby kontrolować stres, zwiększyć swoją odporność i zwiększyć poczucie własnej wartości. (Trening MBSR, Medytacja)
  • Podejmij ćwiczenia fizyczne i pracę z ciałem
  • Zwróć uwagę na prawidłową, zbilansowaną dietę
  • Sięgnij po wsparcie rodziny i przyjaciół, szczególnie w momentach kryzysu
  • Podejmij terapię lub spotkaj się na rozmowę z psychologiem aby zapobiec pogorszeniu Twojego stanu i potencjalnemu rozwinięciu się poważniejszych zaburzeń
  • Skup się na pojedynczych zadaniach, na tym, co w danej chwili ważne. Unikaj brania na siebie zbyt wiele i oszczędzaj energię, aby poradzić sobie z problemem, przed którym stoisz.


Pomoc innym


Jeśli przyjaciel lub ukochana osoba przechodzi kryzys emocjonalny lub sytuacyjny, są rzeczy, które możesz zrobić, aby zaoferować praktyczne i psychologiczne wsparcie.


  • Bądź dobrym słuchaczem- Wspieranie i słuchanie myśli, lęków, żalu lub niepokoju bliskiej osoby jest ważne. Skoncentruj się na oferowaniu wsparcia i zachęty bez podawania uproszczonych rozwiązań, które mogą wydawać się osądzające lub nawet protekcjonalne. Pozwól bliskiej osobie powiedzieć ci, jak się czuje i daj mu znać, że ma Twoje wsparcie.
  • Pomoc w praktycznych potrzebach- Wsparcie instrumentalne może być bardzo istotne w czasie kryzysu. Pomoc w codziennych zadaniach, takich jak prace domowe, zakupy spożywcze, gotowanie lub załatwianie sprawunków, może pomóc zdjąć ciężar z bliskiej osoby, gdy mierzy z kryzysem.
  • Zachęcaj do profesjonalnego wsparcia- Jeśli twój przyjaciel lub ukochana osoba boryka się z problemami, zachęć ich do skontaktowania się z psychologiem lub terapeutą w celu uzyskania dodatkowego wsparcia i porady. Możesz pomóc im znaleźć terapeutę, a nawet zaproponować, że zawieziesz ich na spotkanie.

Przewlekła ekspozycja na stres i stan kryzysowy może prowadzić do poważnych długotrwałych zaburzeń funkcjonowania oraz do choroby psychicznej.

Terapeuci i psycholożki posiadają umiejętności i wiedzę, które pomagają radzić sobie z taką sytuacją.


Specjaliści


Terapeuci Holisens to zespół specjalistów gotowych wesprzeć Cię w przezwyciężeniu podobnych trudności.


Anna Hryniewicz- psycholog
POZNAJ MNIE

Psycholog

Anna Hryniewicz

Pomogę Ci kiedy zechcesz poczuć i poznać procesy które są naszym ludzkim udziałem


POZNAJ MNIE

Małgorzata Sobiesiak- psycholog
POZNAJ MNIE

Psycholog, psychoteraputka

Małgorzata Sobiesiak

Pomogę Ci kiedy doświadczysz frustracji, poczucia wyobcowania, przygnębienia, niezrozumienia lub bezsilności w jakiejś dziedzinie życia  


POZNAJ MNIE

kaja baczyńska psycholog, psychoterapeutka
POZNAJ MNIE

Psycholog, psychoteraputka

Kaja Baczyńska

Pomogę Ci kiedy będziesz poszukiwał odpowiedzi na pytanie co zrobić teraz inaczej by zacząć budować swoją drogę ku satysfakcjonującej przyszłości. 


POZNAJ MNIE

Filip Kołodziejczyk - psycholog Holisens
POZNAJ MNIE

Psycholog, Psychoterapeuta

Filip Kołodziejczyk

Pomogę Ci kiedy doświadczysz frustracji, poczucia wyobcowania, przygnębienia, lęku, stresu lub jesteś w trudnej sytuacji życiowej.


POZNAJ MNIE


Skontaktuj się już dziś i wybierz odpowiedniego specjalistę.


UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ


Holisens 2022. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja Sealan.



Holisens 2022. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja Sealan.