Godziny pracyPoniedziałek - Sobota 06:00 - 21:00DojazdFiltrowa 30/24, 02-080 Warszawa

Czym są zaburzenia odżywiania?

Zaburzenia odżywiania to poważne schorzenia związane z uporczywymi zachowaniami żywieniowymi, które negatywnie wpływają na Twoje zdrowie, emocje i zdolność do funkcjonowania w ważnych obszarach życia.

Najczęstsze zaburzenia odżywiania to jadłowstręt psychiczny, bulimia i zaburzenia objadania się.

kobieta cierpiąca na anoreksję stojąca przed lustrem
Większość zaburzeń odżywiania polega na zbyt dużym skupieniu się na wadze, kształcie ciała i jedzeniu, co prowadzi do niebezpiecznych zachowań żywieniowych.

Te zachowania mogą znacząco wpłynąć na zdolność organizmu do odpowiedniego odżywiania. Zaburzenia odżywiania mają negatywny wpływ na serce, układ trawienny i ogólny stan zdrowotny.

Zaburzenia odżywiania często rozwijają się w wieku nastoletnim i wśród młodych dorosłych, chociaż mogą rozwinąć się w każdym wieku. Dzięki leczeniu można powrócić do zdrowszych nawyków żywieniowych, a z czasem odwrócić poważne komplikacje spowodowane tym zaburzeniem.


Zadzwoń i dowiedz się
jak możemy Cię wesprzeć



Zadzwoń i dowiedz się
jak możemy Cię wesprzeć



Objawy


Objawy różnią się w zależności od rodzaju zaburzenia odżywiania.

Anoreksja, bulimia i zaburzenia objadania się są najczęstszymi z nich. Inne zaburzenia odżywiania obejmują zaburzenia przeżuwania i zaburzenia związane z unikaniem przyjmowania pokarmu.

  • Anoreksja– jest potencjalnie zagrażającym życiu zaburzeniem odżywiania charakteryzującym się nienormalnie niską masą ciała, intensywnym lękiem przed przybraniem na wadze i zniekształconym postrzeganiem wagi. Osoby z anoreksją dokładają ekstremalnych wysiłków, aby kontrolować swoją wagę i sylwetkę, co często znacząco zaburza ich aktywność zdrowotną i życiową.

Anoreksja powoduje nadmierne ograniczanie kalorii lub metod takich jak nadmierne ćwiczenia, stosowanie środków przeczyszczających lub dietetycznych a także wymioty po jedzeniu. Wysiłki zmierzające do zmniejszenia masy ciała, nawet przy niedowadze, mogą powodować poważne problemy zdrowotne lub nawet śmierć.

  • Bulimia– jest poważnym, potencjalnie zagrażającym życiu zaburzeniem odżywiania. Bulimia powoduje epizody objadania się i przeczyszczania, które wiążą się z poczuciem braku kontroli nad jedzeniem. Wiele osób z bulimią ogranicza również jedzenie w ciągu dnia, co często prowadzi do napadowego objadania się i przeczyszczania się.

Podczas tych epizodów zazwyczaj jesz duże ilości jedzenia w krótkim czasie, a następnie próbujesz pozbyć się dodatkowych kalorii w niezdrowy sposób. Z powodu poczucia winy, wstydu i silnego lęku przed przybraniem na wadze z powodu przejadania się, możesz zmuszać się do wymiotów lub zbyt dużo ćwiczyć lub stosować inne metody, takie jak środki przeczyszczające, aby pozbyć się kalorii.

  • Zaburzenie objadania- Kiedy masz zaburzenie objadania się, regularnie jesz za dużo i i odczuwasz brak kontroli nad jedzeniem. Możesz jeść szybko lub jeść więcej niż zamierzałeś, nawet gdy nie jesteś głodny, i możesz kontynuować jedzenie nawet długo po tym, kiedy jesteś najedzony.

Po objadaniu się możesz czuć się winny lub zawstydzony swoim zachowaniem i ilością zjedzonego jedzenia. Ale nie próbujesz rekompensować tego zachowania nadmiernymi ćwiczeniami lub przeczyszczaniem, jak może to zrobić osoba z bulimią lub anoreksją.

Wstyd może prowadzić do jedzenia w samotności, aby ukryć problem. Nowa runda objadania się zwykle ma miejsce co najmniej raz w tygodniu. Może prowadzić to do nadwagi lub otyłości.
ZAREZERWUJ WIZYTĘ

Zachęcaj bliskie osoby do leczenia


Niestety, wiele osób z zaburzeniami odżywiania może uważać, że nie potrzebują leczenia.

Jeśli martwisz się o kogoś bliskiego, poproś go, aby porozmawiał z lekarzem. Nawet jeśli ta osoba nie jest gotowa przyznać się do problemu z jedzeniem, możesz ją zachęcić, wyrażając troskę i chęć wysłuchania.

Uważaj na wzorce żywieniowe i przekonania, które mogą sygnalizować niezdrowe zachowanie, a także na presję rówieśników, która może wywoływać zaburzenia odżywiania. Symptomy, które mogą wskazywać na zaburzenia odżywiania, obejmują:

  • Pomijanie posiłków lub szukanie wymówek dla niejedzenia
  • Przyjęcie zbyt restrykcyjnej diety
  • Nadmierny nacisk na zdrowe odżywianie
  • Robienie własnych posiłków zamiast jedzenia tego, co je rodzina
  • Wycofanie się z normalnych zajęć towarzyskich
  • Ciągłe zamartwianie się lub narzekanie na otyłość i mówienie o utracie wagi
  • Częste sprawdzanie w lustrze pod kątem dostrzeżonych wad
  • Wielokrotne spożywanie dużych ilości słodyczy lub pokarmów o wysokiej zawartości tłuszczu
  • Stosowanie suplementów diety, środków przeczyszczających lub produktów ziołowych na odchudzanie
  • Nadmierne ćwiczenia
  • Problemy z utratą szkliwa zębów, które mogą być oznaką powtarzających się wymiotów
  • Wychodzenie podczas posiłków do toalety
  • Spożywanie znacznie większych porcji jedzenia
  • Wstyd lub poczucie winy z powodu nawyków żywieniowych
  • Jedzenie w tajemnicy
ZAREZERWUJ WIZYTĘ

Czynniki ryzyka


Nastoletnie dziewczęta i młode kobiety częściej niż nastoletni chłopcy i młodzi mężczyźni mają anoreksję lub bulimię, ale mężczyźni też mogą mieć zaburzenia odżywiania.

Chociaż zaburzenia odżywiania mogą występować w szerokim przedziale wiekowym, często rozwijają się u nastolatków i młodych dorosłych.

Niektóre czynniki mogą zwiększać ryzyko rozwoju zaburzeń odżywiania, w tym:

  • Historia rodzinna. Zaburzenia odżywiania są znacznie bardziej prawdopodobne u osób, których rodzice lub rodzeństwo cierpią na zaburzenia odżywiania.
  • Inne zaburzenia zdrowia psychicznego. Osoby z zaburzeniami odżywiania często mają w przeszłości zaburzenia lękowe, depresję lub zaburzenia obsesyjno-kompulsywne.
  • Dieta i głód. Dieta jest czynnikiem ryzyka rozwoju zaburzeń odżywiania. Głód wpływa na mózg i wpływa na zmiany nastroju, niepokój i zmniejszenie apetytu. Istnieją mocne dowody na to, że wiele objawów zaburzeń odżywiania to w rzeczywistości objawy głodu. Głód i utrata masy ciała mogą zmienić sposób pracy mózgu u osób wrażliwych, co może utrwalać restrykcyjne zachowania żywieniowe i utrudniać powrót do normalnych nawyków żywieniowych.
  • Stres. Niezależnie od tego, czy chodzi o wyjazd na studia, przeprowadzkę, znalezienie nowej pracy, czy problem z rodziną lub związkiem, zmiana może wywołać stres, który może zwiększyć ryzyko zaburzeń odżywiania.

Zadzwoń i dowiedz się
jak możemy Cię wesprzeć



Zadzwoń i dowiedz się
jak możemy Cię wesprzeć



Zapobieganie


Chociaż nie ma pewnego sposobu zapobiegania zaburzeniom odżywiania, oto kilka strategii, które pomogą Tobie lub Twojemu dziecku rozwinąć zdrowe zachowania żywieniowe:


  • Unikaj restrykcyjnych diet dla swojego dziecka. Rodzinne nawyki żywieniowe mogą wpływać na relacje dzieci z jedzeniem. Wspólne spożywanie posiłków daje możliwość przybliżenia dziecku pułapek diet i zachęca do stosowania zbilansowanej diety w rozsądnych porcjach.
  • Porozmawiaj ze swoim dzieckiem. Istnieje wiele stron internetowych, które promują niebezpieczne idee, takie jak postrzeganie anoreksji jako wyboru stylu życia, a nie zaburzenia odżywiania. Ważne jest, aby skorygować takie błędne wyobrażenia i porozmawiać z dzieckiem o zagrożeniach związanych z niezdrowymi wyborami żywieniowymi.
  • Pielęgnuj i wzmacniaj zdrowy wizerunek ciała dziecka, niezależnie od jego kształtu i wielkości. Porozmawiaj ze swoim dzieckiem o obrazie siebie i zapewnij, że kształty ciała mogą się różnić. Unikaj krytykowania własnego ciała w obecności dziecka. Przesłanie akceptacji i szacunku może pomóc w budowaniu zdrowej samooceny i odporności.
  • Skorzystaj z pomocy lekarza. Podczas wizyty lekarze mogą być w stanie zidentyfikować wczesne oznaki zaburzeń odżywiania. Mogą zadawać dzieciom pytania dotyczące ich nawyków żywieniowych i zadowolenia z wyglądu podczas rutynowych wizyt lekarskich. Wizyty te powinny obejmować sprawdzenie centyli wzrostu i masy ciała oraz wskaźnika masy ciała.

Jeśli zauważysz u swoich bliskich podobne symptomy, rozważ rozmowę z tą osobą i zaoferuj wsparcie.

Chociaż możesz nie być w stanie zapobiec rozwojowi zaburzeń odżywiania, takie zachowanie może zachęcić tę osobę do poszukiwania leczenia.

Specjaliści


Terapeuci Holisens to zespół specjalistów gotowych wesprzeć Cię w przezwyciężeniu podobnych trudności.


Anna Hryniewicz- psycholog
POZNAJ MNIE

Psycholog

Anna Hryniewicz

Pomogę Ci kiedy zechcesz poczuć i poznać procesy które są naszym ludzkim udziałem


POZNAJ MNIE

Małgorzata Sobiesiak- psycholog
POZNAJ MNIE

Psycholog, psychoteraputka

Małgorzata Sobiesiak

Pomogę Ci kiedy doświadczysz frustracji, poczucia wyobcowania, przygnębienia, niezrozumienia lub bezsilności w jakiejś dziedzinie życia  


POZNAJ MNIE

kaja baczyńska psycholog, psychoterapeutka
POZNAJ MNIE

Psycholog, psychoteraputka

Kaja Baczyńska

Pomogę Ci kiedy będziesz poszukiwał odpowiedzi na pytanie co zrobić teraz inaczej by zacząć budować swoją drogę ku satysfakcjonującej przyszłości. 


POZNAJ MNIE

Filip Kołodziejczyk - psycholog Holisens
POZNAJ MNIE

Psycholog, Psychoterapeuta

Filip Kołodziejczyk

Pomogę Ci kiedy doświadczysz frustracji, poczucia wyobcowania, przygnębienia, lęku, stresu lub jesteś w trudnej sytuacji życiowej.


POZNAJ MNIE


Skontaktuj się już dziś i wybierz odpowiedniego specjalistę.


UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ


Holisens 2022. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja Sealan.



Holisens 2022. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja Sealan.