Godziny pracyPoniedziałek - Sobota 06:00 - 21:00DojazdFiltrowa 30/24, 02-080 Warszawa

Diagnostyka psychologiczna w Holisens

Diagnostyka psychologiczna jest wskazana w wielu sytuacjach, w których pojawiają się problemy emocjonalne, zachowania trudne do zrozumienia, czy trudności w funkcjonowaniu w codziennym życiu.

mężczyzna zrelaksowany podczas wizyty u psychologa
Poniżej przedstawiamy niektóre z sytuacji, w których diagnostyka psychologiczna może być potrzebna:

  • Problemy emocjonalne: osoby cierpiące z powodu zaburzeń nastroju (takich jak depresja, zaburzenia lękowe, zaburzenia dwubiegunowe) oraz osoby doświadczające trudności w regulowaniu emocji mogą skorzystać z diagnostyki psychologicznej.
  • Problemy z zachowaniem: osoby, które doświadczają problemów z zachowaniem (np. agresja, kłopoty w relacjach interpersonalnych, kłopoty z kontrolą impulsów) również mogą skorzystać z diagnostyki psychologicznej.
  • Trauma: osoby, które doświadczyły traumy (takiej jak przemoc, wypadek samochodowy, przestępstwo) mogą potrzebować diagnostyki psychologicznej w celu określenia poziomu traumy oraz doboru odpowiedniej terapii.
  • Zaburzenia osobowości: osoby zdiagnozowane z zaburzeniami osobowości (np. borderline, narcystyczne) mogą skorzystać z diagnostyki psychologicznej w celu uzyskania pełniejszego obrazu swojego stanu i doboru odpowiedniej terapii.
  • Problemy rozwojowe u dzieci i młodzieży: diagnostyka psychologiczna może być wskazana u dzieci i młodzieży, które mają trudności w nauce, mają problemy z zachowaniem, emocjami, relacjami społecznymi lub doświadczają problemów z radzeniem sobie w codziennym życiu.


Zadzwoń i dowiedz się
jak możemy Cię wesprzećZadzwoń i dowiedz się
jak możemy Cię wesprzećWarto zauważyć, że diagnostyka psychologiczna nie jest jedynie procesem badawczym, ale także często stanowi początek terapii, a wyniki badań psychologicznych stanowią podstawę doboru odpowiedniego leczenia.


ZAREZERWUJ WIZYTĘ

Rodzaje diagnostyki psychologicznej u dzieci i dorosłych


  • ADHD: diagnostyka ADHD jest wskazana, gdy osoba ma trudności z koncentracją, nadmierną aktywnością i impulsywnością, co może wpływać na jej codzienne funkcjonowanie. Zwykle dotyczy to dzieci w wieku szkolnym, ale również może dotyczyć dorosłych.
  • Autyzm: diagnostyka autyzmu jest wskazana w przypadku, gdy osoba wykazuje trudności z komunikacją werbalną i niewerbalną, powtarza schematyczne zachowania, ma trudności w nawiązywaniu i utrzymywaniu kontaktów społecznych, a także w zabawie z innymi ludźmi.
  • Umiejętności społeczne: diagnostyka umiejętności społecznych jest wskazana, gdy osoba ma trudności z rozumieniem norm społecznych, trudności w nawiązywaniu relacji interpersonalnych, problemy w zachowaniu się w grupie, a także trudności w rozwiązywaniu konfliktów.
  • Zaburzenia osobowości: diagnostyka zaburzeń osobowości jest wskazana gdy osoba doświadcza problemów emocjonalnych takich jak lęk, gniew, niepokój, chroniczny smutek lub problemów z kontrolą impulsów.

ZAREZERWUJ WIZYTĘ

Diagnoza psychologiczna u dziecka, kiedy jest zalecana?


Problemy w szkole

Jeśli dziecko ma trudności w nauce, ma problemy z koncentracją, lub zachowaniem, diagnostyka psychologiczna może pomóc w ustaleniu przyczyny tych problemów i zaproponowaniu odpowiedniej pomocy.

Problemy emocjonalne

Jeśli dziecko ma problemy emocjonalne, takie jak lęki, depresja, czy zaburzenia jedzenia, diagnostyka psychologiczna może pomóc w ustaleniu diagnozy i zaproponowaniu odpowiedniej terapii.


Problemy w relacjach z innymi

Jeśli dziecko ma trudności w nawiązywaniu relacji z rówieśnikami, ma trudności w komunikacji, lub problemy z agresywnym zachowaniem, diagnostyka psychologiczna może pomóc w ustaleniu przyczyny tych problemów i zaproponowaniu odpowiedniej terapii.


Traumatyczne doświadczenia

Jeśli dziecko doświadczyło traumy, takiej jak np. rozwód rodziców, przemoc, lub śmierć bliskiej osoby, diagnostyka psychologiczna może pomóc w ustaleniu, jakie skutki te doświadczenia miały na dziecko i jakie formy pomocy są wskazane.


Zaburzenia rozwojowe

Jeśli dziecko ma trudności w rozwoju, takie jak np. opóźnienie mowy, problemy z motoryką, lub zaburzenia ze spektrum autyzmu, diagnostyka psychologiczna może pomóc w ustaleniu diagnozy i zaproponowaniu odpowiedniej terapii.Zadzwoń i dowiedz się
jak możemy Cię wesprzećZadzwoń i dowiedz się
jak możemy Cię wesprzeć


dziewczynka leży na dywanie z terapeutką podczas procesu diagnostycznego

Jak przebiega proces diagnostyczny u dzieci?


1. W przypadku dzieci, pierwsze spotkanie odbywa się z rodzicami i służy zebraniu wywiadu. Diagnosta odpowie także na Państwa pytania, opisze działanie poszczególnych testów i zaproponuje ścieżkę diagnozy.

2. Na drugie spotkanie zapraszamy dziecko. Od celu diagnozy zależy dokładny przebieg drugiej sesji. Najczęściej jest to spotkanie którego celem będzie obserwacja dziecka w “naturalnych warunkach” oraz zaobserwowanie przejawów różnych trudności małego Pacjenta. Wizyta opiera się na rozmowie lub zabawie, w zależności od wieku dziecka.

3. Podczas trzeciego spotkania psycholog przeprowadza pogłębioną diagnostykę psychologiczną dziecka przy wykorzystaniu profesjonalnych testów psychologicznych. Nasi Specjaliści wykorzystują w pracy m.in. test psychologiczny dla dzieci Stanford-Binet, MMPI, ADOS-2, ASRS oraz inne testy służące do oceny funkcjonowania poznawczego dziecka.

4. Ostatnie spotkanie odbywa się ponownie z rodzicami i służy przekazaniu diagnozy oraz jej omówieniu. Psycholog szczegółowo wyjaśni Państwu, na czym polegają trudności dziecka i krok po kroku opisze, co należy zrobić, aby je wesprzeć.

W naszej placówce do Państwa dyspozycji dostępny jest także lekarz psychiatra. W przypadku kiedy zalecane jest wsparcie farmakologiczne, wszelkiego rodzaju zwolnienia, zaświadczenia lub opisy, współpracuje on ściśle z diagnostą.
ZAREZERWUJ WIZYTĘ

Jak przebiega proces diagnostyczny u osób dorosłych?

Proces diagnostyczny u osób dorosłych składa się z 3 do 5 wizyt.

1. Pierwsza wizyta służy zebraniu wywiadu oraz poznaniu potrzeb Pacjenta oraz zaproponowania odpowiednich narzędzi diagnostycznych

2. Druga wizyta, jest wizytą diagnostyczną, gdzie w zależności od rodzaju diagnozy Pacjent proszony jest o wypełnienie testów psychologicznych lub przeprowadzany jest pogłębiony wywiad diagnostyczny

3. Wizyta trzecia jest opcjonalna i zalecana w zależności od złożoności tego z czym się zmagamy. Polega na spotkaniu z członkiem rodziny Pacjenta lub bliską osobą aby poszerzyć wywiad na temat Pacjenta.

4. Wizyta czwarta także jest opcjonalna, w zależności od potrzeb pacjenta. Polega na spotkaniu z lekarzem psychiatrą. Zalecana jest najczęściej, kiedy Pacjent potrzebuje zaświadczenia lekarskiego, zwolnienia ze szkoły lub pracy czy innej dokumentacji medycznej lub jeśli Pacjent wykazuje zapotrzebowanie na rozpoczęcie leczenia farmakologicznego.

5. Ostatnia wizyta (trzecia lub piąta) polega na oddaniu diagnozy, omówieniu spostrzeżeń diagnosty i zaproponowaniu ścieżki wsparcia dla Pacjenta.


Zadzwoń i dowiedz się
jak możemy Cię wesprzećPoniżej przedstawiamy kilka argumentów, dlaczego warto wykonać diagnostykę psychologiczną:

1. Umożliwia zidentyfikowanie problemów emocjonalnych, społecznych i behawioralnych: Diagnostyka psychologiczna może pomóc w zidentyfikowaniu problemów emocjonalnych, takich jak depresja, lęki czy stres. Może również pomóc w identyfikacji problemów społecznych i behawioralnych, takich jak trudności w relacjach interpersonalnych, zaburzenia zachowania czy uzależnienia.

2. Prowadzi do lepszego zrozumienia samego siebie: Diagnostyka psychologiczna może pomóc w zrozumieniu siebie i swoich reakcji emocjonalnych, co może prowadzić do lepszego radzenia sobie z trudnościami życiowymi i lepszej samoakceptacji.

3. Umożliwia indywidualizację terapii: Diagnostyka psychologiczna pozwala na dopasowanie terapii do indywidualnych potrzeb i cech pacjenta, co może zwiększyć skuteczność terapii.

4. Umożliwia monitorowanie postępów: Diagnostyka psychologiczna pozwala na określenie wyjściowego poziomu funkcjonowania i objawów oraz na monitorowanie postępów w trakcie terapii.

5. Pomaga w podejmowaniu decyzji: Diagnostyka psychologiczna może pomóc w podejmowaniu decyzji dotyczących leczenia czy podejmowaniu innych ważnych decyzji życiowych.

6. Poprawia jakość życia: Diagnostyka psychologiczna może pomóc w poprawie jakości życia poprzez skuteczne radzenie sobie z trudnościami emocjonalnymi i społecznymi oraz poprawę funkcjonowania codziennego.

Zadzwoń do nas lub napisz i dowiedz się więcej na temat naszych specjalistów, procesu diagnostycznego oraz tego jak możemy wesprzeć Ciebie lub Twoje Dziecko.

Spotkajmy się w Holisens


Specjaliści


Terapeuci Holisens to zespół specjalistów gotowych wesprzeć Cię w przezwyciężeniu podobnych trudności.Skontaktuj się już dziś i wybierz odpowiedniego specjalistę.


UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ


Holisens 2022. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja Sealan.Holisens 2022. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja Sealan.