Jak znaleźć dobrego psychologa? 10 pytań, które należy zadać.

21 lutego 2023
psycholog-kliniczny-kobieta-w-gabinecie-sesja-terapia-psychiatra-psycholog.jpg

Jak znaleźć dobrego psychologa? 10pytań, które należy zadać.

Zadanie kilku pytań terapeucie przed rozpoczęciem spotkań to dobry sposób na sprawdzenie, czy osoba ta nadaje się do pracy z Tobą. Wielu naszych Pacjentów zgłasza, że zanim do nas trafili, podejmowali bezskutecznie kilka prób rozpoczęcia terapii.

Mówimy tu o bardzo świadomych i wytrwałych osobach, ponieważ większość z nas po drugiej lub trzeciej próbie uznałoby, że terapia po prostu nie jest dla nich i nikt nie jest w stanie im pomóc. Z pewnością szukasz osoby, która zrozumie twoje problemy i której będziesz mogła/mógł zaufać. Przyda Ci się do tego wiedza, od czego zacząć i co zapytać.

psychoterapeuta w okularach mężczyzna podczas czytania wyników badań

Istnieją sposoby na sprawdzenie terapeuty, a zadawanie właściwych pytań jest kluczem na drodze do dobrego samopoczucia psychicznego.

Na co zwrócić uwagę szukając terapeuty?

Rozważając wizytę u terapeuty lub psychiatry, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, od ich zdolności do przepisywania leków po rodzaj stosowanej terapii.

  • Oto kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę, szukając terapeuty:
  • Nad jakimi celami chcę pracować?
  • Jakie cechy osobiste powinien mieć mój terapeuta?
  • Jaki rodzaj terapii może być dla mnie odpowiedni?
  • Czy chcę spotkać się z terapeutą osobiście czy online?
  • Czy chcę, aby mój terapeuta identyfikował się z pewnymi aspektami mojej tożsamości?

Te pytania pomogą ci określić, czego oczekujesz od terapii.

  1. Jakie rodzaj terapii oferuje specjalista?

Wiedza o tym, jaki rodzaj terapii zapewnia psycholog, pomoże w uzyskaniu najlepszego leczenia objawów, których doświadczasz.

Załóżmy, że idziesz na terapię, aby przepracować traumę z przeszłości. W takim przypadku pomocne może być znalezienie terapeuty, który prowadzi terapię związaną z traumą, taką jak terapia ekspozycyjna lub wybór psychotraumatologa jako prowadzącego terapeuty.

W trakcie rozmowy z terapeutą, może się okazać, że to z czym masz problem wynika jeszcze z innych czynników poza traumą. Po pierwszej wizycie warto dodatkowo zapytać czy i jaki plan dany terapeuta ma dla Ciebie przewidziany. 

Dobrze, jeśli dana poradnia zdrowia psychicznego ma Terapeutów ze zróżnicowanym doświadczeniem. Dzięki temu, nawet jeśli pierwszy wybór nie spełnia w całości Twoich oczekiwań, może Cię skierować on do bardziej odpowiedniej osoby bez konieczności szukania miejsca dla siebie od początku.

  1. Jaka jest specjalizacja Terapeuty?

To pytanie może również pomóc ci zawęzić i ocenić, czy terapeuta jest dla ciebie odpowiedni.

Jeśli zdecydujesz się na terapię, aby szukać pomocy z zaburzeniem odżywiania, możesz wybrać terapeutę ze specjalistycznym szkoleniem i doświadczeniem w dziedzinie psychodietetyki. To samo dotyczy seksuologa, neuropsychologa, traumatologa i innych specjalizacji.

  1. Czy terapeuta pracował z osobami o podobnych doświadczeniach jak ja?

Jeśli terapeuta ma doświadczenie w tym, co wnosisz na terapię, może to być oznaką dobrego dopasowania. Oczywiście istotne mogą być dla Ciebie inne czynniki jak wiek, płeć czy sposób mówienia lub słuchania.

kobieta psycholożka z zeszytem na kolanach siedząca w fotelu pod oknem

  1. Ile tygodni  trwają zazwyczaj spotkania z Pacjentami? Jak Terapeuta określa cel terapii?

Te dwa pytania są często ściśle ze sobą powiązane. Terapeuta musi dobrze zapoznać się z twoją sytuacją, zanim będzie mógł określić ramy czasowe terapii. To dobry znak, jeśli  twój terapeuta ustala z tobą cele w sposób oparty na współpracy, aby pomóc ci jak najlepiej wykorzystać leczenie.

  1. Jak wygląda proces terapii?

Warto znać standardowy proces terapii. Psychoterapia lub terapia rozmową zwykle rozpoczyna się od sesji wstępnej, aby uzyskać tło i wyznaczyć cele. Następnie każdy terapeuta ma swoją własną metodę leczenia, która może zależeć od rodzaju prowadzonej terapii.

Możesz zapytać terapeutę, czego powinieneś oczekiwać od terapii, lub czy jest w stanie skierować Cię do lekarza psychiatrii lub innej specjalizacji  jeśli poczujesz taką potrzebę.

  1. Czy terapeuta spotyka się z klientami osobiście czy on-line?

Pandemia drastycznie zmieniła sposób prowadzenia terapii dla wielu osób.Wielu terapeutów korzysta z wizyt on-line, możesz chcieć znaleźć kogoś, kto prowadzi terapię osobistą. Możesz też zastosować model przemienny, on-line/gabinet.

Zadanie tego pytania pomoże Ci znaleźć wygodną dla Ciebie formę spotkań.

  1. Jak terapeuta oceni moje postępy w leczeniu?

Jeśli jesteś nowy w terapii, możesz zastanawiać się, w jaki sposób Ty lub terapeuta będziecie mierzyć postępy.Niektórzy terapeuci mogą używać skal oceny sesji do określania postępów,  inni mogą wspólnie z Tobą oceniać twoje cele i kolejne kroki do podjęcia. Najlepszym wyznacznikiem będzie jednak Twoja samoświadomość i samopoczucie po sesjach.

  1. Czego terapeuta oczekuje ode mnie poza sesją?

Niektórzy terapeuci poproszą, żebyś wdrożył omawiane strategie lub “zadadzą Ci pracę domową” do wykonania poza sesjami. Możesz lepiej przygotować się do terapii, jeśli znasz oczekiwania terapeuty wobec Ciebie.

  1. Czy terapeuta wystawia opinie, orzeczenia, zaświadczenia?

Dobrze jest potwierdzić z terapeutą, czy ma on doświadczenie i uprawnienia do do wystawiania opinii i zaświadczeń do szkoły, sądu, NFZ lub inne jeśli mogą być Tobie pomocne.

  1. Czy psycholog może postawić diagnozę?

W przypadku podejrzenia zaburzeń takich jak ADHD, PTSD czy spektrum autyzmu, dobrze jest dowiedzieć się czy dana poradnia lub specjalista dysponuje odpowiednim doświadczeniem oraz testami diagnostycznymi i czy ewentualna diagnoza będzie respektowana na przykład przez publiczną służbę zdrowia lub sąd bądź szkołę czy pracodawcę.

Dobrze jeśli placówka medyczna do której się skierujesz posiada także usługi psychiatryczne, dzięki przepływowi informacji między specjalistami proces diagnostyczny będzie dla Ciebie krótszy, łatwiejszy i mniej kosztowny.

Następne kroki

Rozpoczęcie terapii może być wymagające. Wciąż wiele osób ma obawy przed sięgnięciem po pomoc psychoterapeuty lub psychiatry. Pamiętajmy, że zaburzenia układu nerwowego to dokładnie takie same schorzenia jak choroby serca, nadciśnienie czy złamana ręka. Czy miałabyś/miałbyś opory przed udaniem się do kardiologa lub ortopedy? Czy byłoby to wstydliwe?

Sięgnięcie po pomoc, kiedy z czymś się zmagamy jest przejawem świadomości i dojrzałości. Zadawanie konkretnych pytań terapeucie może pomóc ci poczuć się swobodniej i lepiej zrozumieć, czego możesz oczekiwać od procesu.

Znalezienie na własną rękę odpowiedniego dla siebie specjalisty może wydawać się wymagające jednak wcale nie musi. W profesjonalnej poradni, dbającej o Klientów/Pacjentów, takim jak Centrum zdrowia Holisens już na etapie recepcji możesz odpowiedź lub zadać kilka pytań naprowadzających tak aby proces był jak najbardziej komfortowy.

Życzymy dobrego dnia,

Jesteśmy do Twoje dyspozycji,

Zespół Holisens


Holisens 2022. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja Sealan.



Holisens 2022. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja Sealan.