Godziny pracyPoniedziałek - Sobota 06:00 - 21:00DojazdFiltrowa 30/24, 02-080 Warszawa

Jak radzić sobie z depresją? 10 skutecznych strategii

28 lutego 2024
Jak-radzić-sobie-z-depresją_depresja_leczenie_porady_terapia_holisens_klinikazdrowiapsychicznego_klinikaterapii_pomoczdepresją.jpg

Strategie radzenia sobie ze stanami depresyjnymi – codzienne praktyki

Stany depresyjne, stanowią wyzwanie dla wielu aspektów naszego życia, od relacji z bliskimi po wydajność w pracy. Niemniej jednak, istnieją wypracowane strategie, które mogą wspomóc osoby borykające się z depresją w radzeniu sobie z jej objawami. Poniżej przedstawiamy dziesięć skutecznych porad, które mają na celu poprawę jakości życia osób dotkniętych tą chorobą.

Znajdź sposoby na radzenie sobie ze stresem:

Stres może pogłębiać objawy depresji. Dlatego ważne jest, abyś znalazł sposoby radzenia sobie ze stresem, które sprawiają, że czujesz się lepiej. Techniki relaksacyjne, medytacja, czy nawet proste techniki oddechowe mogą przynieść ulgę w trudnych chwilach. Możesz rozpocząć od prostych ćwiczeń zamieszczonych w sieci. 

 Unikaj izolacji:

Choć depresja często prowadzi do chęci izolacji, staraj się utrzymywać kontakty z innymi ludźmi. Spędzaj czas z rodziną, przyjaciółmi lub dołącz do grup terapeutycznych, gdzie możesz spotkać się z osobami które zmagają się z podobnymi trudnościami.Spotkania z innymi mogą przynieść ulgę i przypomnieć ci o wsparciu, jakie masz wokół siebie.

Miej dla siebie zrozumienie :

Bądź łagodny dla siebie. Akceptuj swoje uczucia i doświadczenia bez osądzania samego siebie. Pamiętaj, że depresja to choroba, a nie wyraz twojej słabości czy winy. Kiedy masz złamaną nogę udajesz się do ortopedy, gdy cierpisz na ból pleców, wykonujesz ćwiczenia lub udajesz się do fizjoterapeuty. Ważne jest abyś depresję traktowała i traktował w taki sam sposób. 

Ustal małe cele:

Podziel swoje cele na mniejsze, łatwiejsze do osiągnięcia kroki. To pozwoli ci poczuć się bardziej produktywnym i zmotywowanym. Nawet najmniejszy sukces może być powodem do dumy i radości. Możesz wprowadzić drobne zmiany jak dbanie o nawodnienie każdego dnia, kilkuminutowe rozciąganie co drugi dzień. Realizacja jednego drobnego nawyku nie sprawi, że od razu poczujesz się lepiej, jadnak planowanie i realizacje małych kroków pomoże Ci odzyskać poczucie kontroli.

Ogranicz czas spędzony w internecie i mediach społecznościowych:

Media społecznościowe mogą przyczynić się do pogorszenia samopoczucia poprzez porównywanie się z innymi. Znajdź równowagę i ogranicz czas spędzany online. Możesz spróbować zastępnika w postaci książki. Co trzeci raz kiedy chcesz sięgnąć po telefon bez przyczyny, chwyć książę i poświęć te 5 minut na czytanie. Nie ważne czy będzie to powieść czy poradnik. Czytanie pozwoli Ci ugruntować się w chwili obecnej.

Rozważ terapię:

Terapia jest skutecznym narzędziem w radzeniu sobie z depresją. Skorzystaj z pomocy terapeuty, który pomoże ci zrozumieć i przepracować trudne emocje oraz myśli. Wspólnie ze specjalistą określicie cele i głębsze strategie radzenia sobie w trudnych chwilach. W przypadku pogarszającego się stanu lub gdy staje się on nie do zniesienia, możesz także sięgnąć po pomoc psychiatry. Zespół składający się z psychoterapeuty i psychiatry zapewni Ci kompleksową pomoc i prawdopodobnie najszybsze rezultaty w postaci poprawy samopoczucia.

Szukaj pasji i zainteresowań:

Znalezienie czegoś, co sprawia ci radość, może pomóc w radzeniu sobie z depresją. Niezależnie czy to czytanie, malowanie, czy gotowanie – poświęć czas na czynności, które sprawiają, że czujesz się spokojniejszy.

Bądź cierpliwy:

Pokonanie depresji to proces, który wymaga czasu i wysiłku.Pamiętaj jednak, że tak jak każdy inny stan psychiczny, to też minie. Bądź wyrozumiały dla samego siebie i nie oczekuj natychmiastowych rezultatów, to w porządku, aby czasami prosić o wsparcie. 

Zadbaj o zdrowie fizyczne:

Nawet niewielkie zmiany w codziennych nawykach mogą mieć pozytywny wpływ na twój nastrój. Regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta i regularne nawyki snu mogą pomóc w zwiększeniu energii oraz poprawie ogólnego samopoczucia. Możesz zacząć od krótkich spacerów, wybrania schodów zamiast windy lub jakiejkolwiek innej aktywności fizycznej.

Praktykuj wdzięczność:

Codzienne praktykowanie wdzięczności może pomóc zmniejszyć negatywne myśli i poprawić ogólne samopoczucie. Zanim pójdziesz spać lub po przebudzeniu, zatrzymaj się na chwilę i pomyśl jednej rzeczy, za którą jesteś wdzięczny. To proste ćwiczenie może znacznie zwiększyć pozytywne myślenie i budować poczucie szczęścia. Zawsze jest coś za co możesz poczuć wdzięczność. Może to być zmieniająca się pogoda za oknem i piękno przyrody, zdrowy wzrok dzięki którem możesz przeczytać ten artykuł, to że masz dostęp do wygód jak komputer czy bieżąca woda w kranie. Może to być także wdzięczność do siebie, za to że poświęciłeś chwilę na rozwój i zgłębianie wiedzy. Im częściej będziesz praktykować to ćwiczenie tym więcej dobrych rzeczy będziesz zauważ wokół siebie.

Pamiętaj, że nie jesteś sam/a w walce z depresją.

Nie wahaj się szukać wsparcia i pomocy, zarówno w swoim otoczeniu, jak i w profesjonalnej placówce terapeutycznej. Drobne codzienne praktyki mogą mieć ogromne znaczenie dla poprawy twojego samopoczucia i jakości życia. Depresja nie jest stanem permanentnym, odpowiednie leczenie oraz wsparcie pomogą Ci w powrocie do zdrowia.

Po więcej informacji zapraszamy do kontaktu z Poradnią Holisens bądź wybranej lini pomocowej. Kilka przydatnych numerów zamieszamy poniżej:

  • Całodobowa Linia Wsparcia 800 70 2222
  • Antydepresyjny Telefon Forum Przeciwko Depresji (22) 594 91 00
  • Telefon zaufania dla dzieci 116 111

Holisens 2022. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja Sealan.Holisens 2022. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja Sealan.