Godziny pracyPoniedziałek - Sobota 06:00 - 21:00DojazdFiltrowa 30/24, 02-080 Warszawa

Dorosłe Dzieci Alkoholików (DDA)

Kiedy dziecko spędza lata rozwojowe z opiekunami, którzy nadużywają alkoholu, to doświadczenie może negatywnie wpłynąć na jego życie aż do dorosłości.

płaczący mężczyzna dorosłe dziecko alkoholika
Wiele cech osobowości Dorosłych Dzieci Alkoholików (często znanych jako DDA) można przypisać traumatycznym i dysfunkcyjnym doświadczeniom, które miały miejsce w tych kluczowych latach.

Z powodu nadużywania alkoholu rodziny często rozwijają dysfunkcyjne sposoby interakcji w celu radzenia sobie z zachowaniami obecnymi w rodzinie. Te wzorce zachowań kształtują cechy i osobowość wszystkich członków rodziny. Nawet tak dysfunkcyjna Rodzina pozostaje głównym źródłem przywiązania i opieki dla jej członków.


Zadzwoń i dowiedz się
jak możemy Cię wesprzeć



Zadzwoń i dowiedz się
jak możemy Cię wesprzeć




Osoba wychowana przez opiekunów z zaburzeniami związanymi z używaniem alkoholu może być bardziej narażona na następujące doświadczenia:


  • Lęk lub zespół lęku napadowego
  • Zaburzenia odżywiania
  • Nadużywanie alkoholu
  • Niska samoocena
  • PTSD
  • Depresja
  • Lęki przed porzuceniem
  • Brak zaufania do innych

Charakterystyka DDA

Dorosłe Dzieci Alkoholików (DDA) to termin odnoszący się do wspólnych doświadczeń tych, którzy byli wychowywani przez opiekunów, którzy zmagali się z alkoholizmem. Należy zauważyć, że termin „alkoholizm” ewoluował w ostatnich latach do terminu „zaburzenia związane z używaniem alkoholu”, aby objąć każdą osobę, której picie powoduje niepokój i krzywdę.

Kiedy dzieci dorastają w tego rodzaju środowisku, często rozwijają umiejętności radzenia sobie, aby przetrwać. Cechy te w późniejszym etapie życia stają się częścią osobowości danej osoby. Niestety, mechanizmy radzenia sobie, które służą zachowaniu bezpieczeństwa i przetrwaniu w dzieciństwie, często przekładają się na problemy w relacjach i problemy ze zdrowiem psychicznym w wieku dorosłym.

Poniżej znajduje się lista 8 trudności, których osoba może doświadczyć, jeśli została wychowana przez opiekuna (opiekunów) z zaburzeniami związanymi z używaniem alkoholu:


  • Zmagania z utrzymaniem relacji międzyludzkich- Kiedy dzieci są wychowywane przez opiekunów z zaburzeniami związanymi z używaniem alkoholu, często dorastają w środowisku nękanym chaosem międzyludzkim. Mogą też mieć zaburzony przykład zachowania w związku, jeśli ich opiekunowie kłócili się lub mieli problemy z komunikacją. Jeśli dziecku nie zostanie pokazany model zdrowego związku, ma ono problemy ze stworzeniem go i utrzymaniem w wieku dorosłym.
  • Walka ze współuzależnieniem- Aby przetrwać w dysfunkcyjnym środowisku, dzieci alkoholików często wypracowują sposoby „odgadywania” uczuć i zachowań nadużywającego alkoholu rodzica. To zgadywanie pomaga im się chronić, ucząc się, kiedy uciec, unikając w ten sposób potencjalnego kryzysu lub traumatycznego wydarzenia. Jednak w wieku dorosłym przekłada się to na silne poczucie współzależności, stwarza problemy z zaufaniem.
  • Lęk i nadmierna czujność- W dzieciństwie ciągła czujność pomaga osobie utrzymać poziom świadomości potrzebny do poruszania się w traumatycznym środowisku. Jednak w wieku dorosłym ta nadmierna czujność prowadzi do stresu z powodu niezdolności do odprężenia się lub realistycznego spojrzenia na daną sytuację. Czasami ta nadmierna czujność obejmuje drażliwość lub niepokój. Innym razem może objawiać się w bardziej ekstremalny sposób, taki jak ataki paniki, fobie lub paranoja.
  • Obawy przed porzuceniem- Niepewność wynikająca z dorastania z nierzetelnymi i niekonsekwentnymi opiekunami często prowadzi do problemów ze strachem przed porzuceniem. Pojawiają się, gdy ludzie martwią się, że zostaną porzuceni przez innych lub obawiają się, że nie otrzymają wsparcia, gdy będą go potrzebować. Wpływa to związki romantyczne z partnerem lub partnerką, miejsce pracy oraz przyjaźnie.
  • Unikanie konfliktów- W rodzinach z historią nadużywania alkoholu jedną z niepisanych zasad jest to, aby nigdy nie prowokować ani nie robić niczego, co mogłoby wywołać konflikt z osobą nadużywającą alkoholu. Dzieci dorastają, rozumiejąc, że nigdy nie powinny denerwować opiekuna alkoholika, bo spowoduje to problemy i chaos dla wszystkich. Takie zachowanie często pozostaje z kimś do dorosłości, prowadząc go do aktywnego poszukiwania sposobów uniknięcia jakiegokolwiek postrzeganego zagrożenia konfliktem międzyludzkim. Prowadzi to do naruszania granic, złego obrazu siebie, zmagań z niechęcią i niemożnością wyrażenia swoich potrzeb.
  • Nieustanne poszukiwanie aprobaty- W środowisku, w którym czyjeś bezpieczeństwo zależy w dużej mierze od nastroju i trzeźwości opiekuna, często skutkuje to ciągłą potrzebą aprobaty w wieku dorosłym. Samo poczucie bezpieczeństwa dziecka było uzależnione od tej aprobaty, więc wydaje się, że utrzymanie tego dla stabilności jest niezbędne.
  • Walka z autorytetami- W rodzinach, w których opiekun nadużywał alkoholu, często zdarzało się, że jego autorytet był wykorzystywany w sposób dysfunkcyjny, na przykład w opiece dominującej, obelżywej i autorytarnej. To tworzy osobę dorosłą, która ma nieufność wobec autorytetów.
  • Niska samoocena i obraz siebie lub ciągłe poczucie „inności” Nadużycia i traumy doświadczane w tym środowisku prowadzą do słabego rozwoju poczucia własnej wartości, niepewności, wrażliwości na odrzucenie i wrażliwości na krytykę.



Zadzwoń i dowiedz się
jak możemy Cię wesprzeć



Zadzwoń i dowiedz się
jak możemy Cię wesprzeć



Kiedy szukać wsparcia?


Jeśli zmagasz się z którąkolwiek z powyższych trudności, terapia może pomóc ci znaleźć sposoby radzenia sobie z negatywnymi uczuciami, a także nauczyć się sposobów zmiany negatywnych zachowań.

Dorastanie w środowisku z bliskimi, którzy nadużywają alkoholu, może być niezwykle traumatyczne, ale dostępnych jest wiele zasobów, które pomogą ci przezwyciężyć pozostałą traumę.

Spotkanie i rozmowa z odpowiednim terapeutą jest jednym z najskuteczniejszych.

Metody leczenia:


  • Terapia poznawczo-behawioralna skoncentrowana na traumie
  • Terapia oparta na przywiązaniu
  • Terapia systemów rodzinnych
  • Terapia grupowa
  • Terapia somatyczna

Jak wspierać DDA?


  • Bądź gotów słuchać: Wiele osób, które doświadczyły traumy w dzieciństwie, zostało zignorowanych, unieważnionych i odrzuconych. Gotowość do słuchania pokazuje, że jesteś wspierający i bezpieczny.
  • Miej cierpliwość: Bądź chętny i zdolny do okazania wsparcia, ale pozwól ukochanej osobie przyjść do ciebie na własnych warunkach. Nie próbuj ich naciskać.
  • Zapewnij ich o ich wartości dla ciebie: Może to być szczególnie pomocne, jeśli ukochana osoba jest twoim partnerem lub bliskim przyjacielem, ponieważ mogli nie być postrzegani jako „cenni” w swojej rodzinie.
  • Zachowaj właściwe granice: pamiętaj, że nie jesteś odpowiedzialny za ich naprawianie. Chociaż możesz i powinieneś okazywać wsparcie, nie traktuj ich problemów jako własnych i pamiętaj, aby zadbać o własne potrzeby.

Od Holisens

Dorastanie w środowisku z opiekunem, który nadużywa alkoholu, może być bardzo traumatyczne, a wiele osób będzie żyło z konsekwencjami tych doświadczeń przez całe życie.

Na szczęście wsparcie jest dostępne i wielu naszych terapeutów specjalizuje się w pracy z DDA. Wiedzą oni, jak najlepiej Ci pomóc.

Jeśli doświadczasz któregokolwiek z powyższych objawów lub trudności i chcesz uzyskać wsparcie, rozważ skontaktowanie się ze specjalistą.

Zadzwoń i dowiedz się
jak możemy Cię wesprzeć



Specjaliści


Terapeuci Holisens to zespół specjalistów gotowych wesprzeć Cię w przezwyciężeniu podobnych trudności.


Anna Hryniewicz- psycholog
POZNAJ MNIE

Psycholog

Anna Hryniewicz

Pomogę Ci kiedy zechcesz poczuć i poznać procesy które są naszym ludzkim udziałem


POZNAJ MNIE

Małgorzata Sobiesiak- psycholog
POZNAJ MNIE

Psycholog, psychoteraputka

Małgorzata Sobiesiak

Pomogę Ci kiedy doświadczysz frustracji, poczucia wyobcowania, przygnębienia, niezrozumienia lub bezsilności w jakiejś dziedzinie życia  


POZNAJ MNIE

kaja baczyńska psycholog, psychoterapeutka
POZNAJ MNIE

Psycholog, psychoteraputka

Kaja Baczyńska

Pomogę Ci kiedy będziesz poszukiwał odpowiedzi na pytanie co zrobić teraz inaczej by zacząć budować swoją drogę ku satysfakcjonującej przyszłości. 


POZNAJ MNIE

Filip Kołodziejczyk - psycholog Holisens
POZNAJ MNIE

Psycholog, Psychoterapeuta

Filip Kołodziejczyk

Pomogę Ci kiedy doświadczysz frustracji, poczucia wyobcowania, przygnębienia, lęku, stresu lub jesteś w trudnej sytuacji życiowej.


POZNAJ MNIE


Skontaktuj się już dziś i wybierz odpowiedniego specjalistę.


UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ


Holisens 2022. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja Sealan.



Holisens 2022. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja Sealan.